AKTUALNOŚCI

Znieważył i naruszył nietykalność cielesną policjantów. Grozi mu 3 lata odsiadki.

24-letni mieszkaniec  powiatu dąbrowskiego nie miał założonej maseczki.  Gdy funkcjonariusze podjęli wobec niego interwencję, zaczął się awanturować, nie chcąc podać swoich danych osobowych. Mężczyzna znieważył mundurowych i naruszył ich nietykalność cielesną. Teraz grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

W minioną niedzielę (02.05.br.), w trakcie patrolowania miejscowości Olesno, dąbrowscy policjanci zwrócił uwagę na mężczyznę, który nie miał założonej maseczki. Funkcjonariusze podjęli wobec niego interwencję. Mężczyzna nie chciał policjantom podać swoich danych osobowych oraz okazać dokumentu tożsamości, zachowywał się agresywnie i wyzywał funkcjonariuszy. Wielokrotne wezwania do zachowania zgodnego z prawem nie przynosiły rezultatu. 24-latek został zatrzymany, w trakcie doprowadzenia do jednostki Policji w celu ustalenia tożsamości naruszył nietykalność cielesną funkcjonariuszy. Badanie wykazało, że w organizmie miał ponad 1,5 promila alkoholu. Mężczyzna po wykonaniu czynności został zwolniony i przekazany pod opiekę osobie wskazanej. Teraz sąd rozliczy 24-latka nie tylko za brak maseczki, ale także za znieważenie policjantów i naruszenie ich nietykalności cielesnej oraz niepodanie danych osobowych, za co grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusz publiczny to nie tylko policjant, ale także żołnierz, funkcjonariusz straży granicznej, służby więziennej, prokurator i wiele innych osób, które określone są w art. 115 par.13 kodeksu karnego. Wykonują oni zadania o szczególnym charakterze, działając dla dobra społeczeństwa. Dlatego każdy, kto znieważy lub naruszy ich nietykalność cielesną musi liczyć się z odpowiedzialnością karną. Przypominamy:

Art.226.§1. Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Art.222.§1. Kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

 

Powrót na górę strony