AKTUALNOŚCI

Pościg za motocyklistą

Na drodze powiatowej w gminie Radłów motocyklista znacznie przekroczył dozwoloną prędkość. Nie zatrzymał się do kontroli. Przewożąc pasażera, uciekał przed policjantami grupy SPEED. Na drodze gruntowej przewrócił się i podjął próbę ucieczki pieszo. Został zatrzymany. Okazało, że nie posiada uprawnień do kierowania, jechał pod wpływem środków odurzających, a dowód rejestracyjny motocykla jest zatrzymany.

W niedzielę w godzinach popołudniowych policjanci tarnowskiej grupy speed patrolowali drogi gminy Radłów. Kilkadziesiąt minut po szesnastej zauważyli motocyklistę, który jechał z nadmierną prędkością. Pomimo nadawanych znaków do zatrzymania, motocyklista odjechał w kierunku Marcinkowic. Przewoził on pasażera, a tablica rejestracyjna była celowo zagięta, tak aby nie można było odczytać numerów rejestracyjnych. Mundurowi nieoznakowanym radiowozem ruszyli za nim w pościg. Motocyklista, uciekając, popełniał wykroczenia przede wszystkim związane z przekroczeniem prędkości w terenie zabudowanym, co zarejestrowała kamera wideorejestratora. Kierowca rozpędził się do niemalże 150 km/h. Po kilkudziesięciominutowym pościgu zjechał w drogę gruntową, gdzie na śliskiej, błotnistej ziemi, nie opanował swojego jednośladu i wywrócił się i upadł. Z motocykla zeskoczył także pasażer i obaj z kierowcą podjęli próbę ucieczki. Zastali zatrzymani przez policjantów. Dwudziestojednolatek oraz jego pasażer byli trzeźwi ale  badanie kierowcy za zawartość narkotyków lub podobnie działających środków dało wynik pozytywny. Po sprawdzeniu okazało się, że kierowca posiadał aktywny zakaz prowadzenia pojazdów a motocykl miał zatrzymany dowód rejestracyjny w związku z brakiem pozytywnego badania technicznego. Wobec kierowcy zostanie wszczęte postępowanie za jazdę pod wpływem środków odurzających oraz złamanie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych wydanego przez tarnowski sąd. Suzuki zostało zabezpieczone na parkingu, a motocyklista przekazany rodzinie. Będzie opowiadał z wolnej stopy.
Pamiętajmy, kilka sekund może zadecydować o życiu i zdrowiu. Nie narażaj na niebezpieczeństwo siebie i innych użytkowników dróg.
 

Opis filmu: Na nagraniu widać rozmazanego motocyklistę jadącego droga asfaltową. Nagranie pochodzi z video rejestratora radiowozu. Wokół ekranu są rozmieszczone różnego rodzaju informacje literowo liczbowe. Po lewej data 23.05.2021 po prawej godzina 16:39. W dolnej części po lewej stronie pojawia się prędkość pierwsze wskazanie 111,4 km/h. Widok krajobrazu mocno rozmazany. W tle po prawej stronie widoczny znak informujący o miejscowości Zdrochec, pod którym informacja o terenie zabudowanym. Po kilku sekundach pojawia się w dolnej lewej części ekranu ponowny pomiar prędkości tym razem 149,2 km/h. Na nagraniu widać jak radiowóz zbliża się do motocyklisty, który przewozi pasażera. Tablica rejestracyjna jest zamazana. W motocyklu zapala się czerwona lampka hamowania. Radiowóz wyprzedza motocyklistę z jego lewej strony i zrównuje się z nim. Samochód dojeżdża do zakrętu w lewo o czym informuje znak pionowy oraz tzw. sierżanty ustawione po lewej stronie drogi nakazujące skręcić w lewo. Radiowóz wyraźnie zwalania. Następnie się zatrzymuje i ponownie rusza by skręcić w prawo w drogę gruntową. Przed nim jedzie motocyklista wraz z pasażerem i dojeżdżają do kolejnego zakrętu w prawo. Droga wyraźnie nierówna z rozlewiskami kałuży, a woda jest rozchlapywane przez wjeżdżającego motocyklistę. Na końcu filmu widać jak motocyklista wjeżdża w kałużę, lekko się przechyla na prawa stronę. Samochód dojeżdża do tego miejsca i zatrzymuje się, kamera skierowana w tereny zielone łąki. Film trwa 58 sekund.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 37.07 MB)

Powrót na górę strony