AKTUALNOŚCI

Podczas zbliżającego się wydłużonego weekendu, zachowajmy rozsądek i życzliwość na drodze wobec wszystkich uczestników ruchu drogowego!

Jak co roku, w związku z długim weekendem związanym ze Świętem Bożego Ciała, w dniach od 2 do 6 czerwca znacznie zwiększy się ruch pojazdów. Może to powodować utrudnienia na drogach, a co za tym idzie wzrost zagrożenia bezpieczeństwa. Ponad 2000 małopolskich policjantów ruchu drogowego będzie w tym czasie nadzorować główne szlaki komunikacyjne województwa, udzielać wskazówek i rad kierującym, a w przypadku tworzenia się tzw. korków będą upłynniać ruch i kierować pojazdy na drogi objazdowe.

Policjanci, dbając o bezpieczeństwo podróżnych będą zdecydowanie reagować na wykroczenia i przestępstwa wpływające na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar, przede wszystkim na:

•             nadmierną prędkość,

•             wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych,

•             wymuszanie pierwszeństwa przejazdu;

•             nie zapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem;

•             przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami;

•             kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu;

•             obowiązek posiadania  przez pieszych elementów odblaskowych poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

 

Kierujący mogą napotkać na drogach procesje związane z uroczystościami „Bożego Ciała”. W tych miejscach na czas ich trwania, ruchem kierować będą policjanci oraz inne osoby do tego uprawnione. Zachowajmy wówczas szczególną ostrożność i stosujmy się do poleceń wydawanych przez kierujących ruchem.

 

Trwa sezon motocyklowy. Prosimy kierujących jednośladami o wyobraźnię, ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do panujących warunków, a kierujących samochodami o zwracanie większej uwagi

na motocyklistów. Motocyklista w zderzeniu z pojazdem ma małe szanse wyjścia z niego bez obrażeń dlatego raz jeszcze apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach.

 

Aby podróż była bezpieczna warto pamiętać, że:

 

•             wsiadając za kierownicę należy być trzeźwym, wyspanym i wypoczętym;

•             należy zaplanować podróż, uwzględniając czas na odpoczynek;

•             warto sprawdzić czy pojazd jest sprawny technicznie;

•             zapięcie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych – to najprostszy sposób zadbania o bezpieczeństwo;

•             aby bezpiecznie prowadzić pojazd, należy dostosować prędkość do panujących warunków  na drodze - nadmierna prędkość jest niezmiennie główną przyczyną wypadków drogowych, w których giną ludzie;

•             zamiar skręcania należy sygnalizować z odpowiednim wyprzedzeniem - pamiętajmy  o zasadzie ograniczonego zaufania - nie zawsze inny uczestnik ruchu zachowa się zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego.

 

Ograniczenia w ruchu. W dniach 2 i 3 czerwca 2021 roku obowiązują ograniczenia ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej  przekraczającej 12 ton:

2 czerwca (środa) – w godz. 18.00 – 22.00; 3 czerwca (czwartek)  – w godz. 8.00 - 22.00.

 

Statystyka ubiegłorocznych wyjazdów:  czas ubiegłorocznego wydłużonego weekendu „Bożego Ciała” (w dniach od 10 do 14 czerwca 2020 r.), doszło do 45 wypadków, w których zginęło 6 osób, a 49 zostało rannych. Ponadto odnotowano 318 kolizji.

 

 

Powrót na górę strony