AKTUALNOŚCI

Podsumowanie długiego weekendu na małopolskich drogach

Data publikacji 07.06.2021

W czasie długiego weekendu czerwcowego w Małopolsce doszło do 42 wypadków, w których zginęła 1 osoba, a 41 zostało rannych. Tegoroczny weekend czerwcowy był bezpieczniejszy niż w roku poprzednim. Na drogach czuwali małopolscy policjanci ruchu drogowego. Głównym celem prowadzonych działań była pomoc kierującym w bezpiecznym dotarciu do celu, poprzez nadzorowanie głównych szlaków komunikacyjnych województwa.

W okresie od 2 do 6 czerwca 2021 roku, na terenie województwa małopolskiego doszło  do 42 wypadków, w których zginęła 1 osoba, a 41 zostało rannych. Ponadto ujawniono ponad 90 prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu.
Do śmiertelnego wypadku doszło w piątek, tj. 4 czerwca 2021 roku około godz. 17:40, w miejscowości Osiek pow. oświęcimski. Jak wstępnie ustalono 24-letni kierujący pojazdem marki Skoda Octavia, mając ponad promil alkoholu w organizmie, zderzył się z 63 – letnim motorowerzystą. W wyniku odniesionych obrażeń ciała kierujący motorowerem zmarł. 24- latek nie udzieliwszy pomocy uczestnikowi wypadku odjechał  z miejsca zdarzenia w kierunku Witkowic, gdzie doprowadził do kolizji drogowej. Z miejsca tego zdarzenia również się oddalił. W wyniku pościgu prowadzonego przez policjantów z WRD KPP Oświęcim został  zatrzymany, a wczoraj tymczasowo aresztowany. Ponadto  w wyniku prowadzonych czynności ustalono, że mężczyzna ten ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

Podczas tego weekendu nad bezpieczeństwem podróżnych czuwało dziennie od około 400 do około 500 małopolskich policjantów ruchu drogowego (w sumie przez weekend wystawiono ponad 2000 służb). W celu utrzymania płynności ruchu, w miejscach tworzenia się zatorów drogowych policjanci ręcznie regulowali  ruchem – zwłaszcza na trasie Kraków – Zakopane. W dzień powrotów, już od rana, w miejscach newralgicznych  funkcjonowały tam stałe posterunki, gdzie policjanci na bieżąco monitorowali ruch na drodze. Do działań włączony był policyjny dron, dzięki któremu można było uzyskać informacje  o miejscach tworzenia się zatorów, co pozwoliło usprawnić ruch w tym  rejonie.  Ponadto funkcjonariusze reagowali na wszelkie wykroczenia i przestępstwa przede wszystkim na nadmierną prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, niezapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem, przewożenie dzieci  niezgodnie z przepisami. Policjanci zwracali również uwagę na przestrzeganie zasad związanych z zagrożeniem epidemicznym.
W związku z napływem ogromnej ilości turystów do Zakopanego oddelegowano tam dwie załogi policjantów ruchu drogowego z KMP w Krakowie, którzy nadzorowali ruch w rejonie Morskiego Oka -  zwłaszcza pod kątem nieprawidłowego parkowania.

 Tegoroczny weekend czerwcowy był bezpieczniejszy niż w roku poprzednim. Pomimo większego natężenia ruchu na drogach doszło do mniejszej ilości wypadków i mniej było ich ofiar. W ubiegłym roku podczas weekendu czerwcowego, w analogicznym okresie, tj. od 10 do 14  czerwca 2020 roku na małopolskich drogach doszło do 45 wypadków, w których 6 osób poniosło śmierć, a 49 zostało rannych.

W dniach od 3 do 6 czerwca 2021 roku na terenie Małopolski odbył się „59. Małopolski Wyścig Górski”. Wyścig ten jest międzynarodową imprezą kolarską. Brało w nim udział około 180 kolarzy z 30 polskich i zagranicznych grup kolarskich, którzy mieli do pokonania prolog oraz trzy etapy o łącznej długości 405,9 km. Swoim zasięgiem wyścig obejmował miasto Kraków oraz powiaty: wielicki, myślenicki, bocheński, limanowski, nowotarski oraz nowosądecki. Przejazd kolarzy zabezpieczało przez kilka dni w sumie 313 małopolskich policjantów ruchu drogowego.

 • Dron startujący w powietrze na tle drogi tzw. Zakopianki. Widoczne jest umiarkowane natężenie ruchu.
 • Dron znajdujący się w powietrzu, kilkanaście metrów nad dwujezdniową drogą („Zakopianką”). Na drodze widać niskie natężenie ruchu.
 • Wyświetlacz panelu sterującego drona. Na wyświetlaczu widoczna jest „Zakopianka” a na niej umiarkowane natężenie ruchu.
 • Panel sterowania i wyświetlacz drona podczas obsługi urządzenia przez policjanta (widoczne dłonie na joystickach sterujących). Na wyświetlaczu dojrzeć można duże natężenie ruchu na drodze – zator drogowy.
 • Policjanci ruchu drogowego stojący w grupie na tle dmuchanej bramy z napisem Małopolska.
 • Dwóch policjantów ruchu drogowego siedzących na motocyklach służbowych. W tle dmuchana brama z napisem Małopolska, a za bramą ustawiony radiowóz policyjny oraz kolarze.
 • Perspektywa drogi dwujezdniowej („Zakopianki”). Na jednym z kierunków widać duże natężenie ruchu pojazdów, podczas gdy na kierunku przeciwnym ruch jest znikomy.
 • okolice Mostu św. Kingi w Starym Sączu - policyjny radiowóz, za nim moto...
 • umundurowany policjant ruchu drogowego kieruje ruchem, obok przejeżdżają...
Powrót na górę strony