AKTUALNOŚCI

Pięć prób oszustwa na wnuczka w powiecie oświęcimskim i wszystkie nieudane. Brawo seniorzy.

Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy posługując się różnego rodzaju metodami, usiłują wyłudzić pieniądze od seniorów. Wczoraj (09.06.br.) po południu doszło do pięciu prób wyłudzenia pieniędzy „metodą na wnuczka”. Do przestępstwa nie doszło, gdyż czworo seniorów z Oświęcimia oraz seniorka z Rajska od razu zorientowali się, że taki telefon oznacza próbę wyłudzenia pieniędzy.

Jak wynikało z relacji przekazanych przez seniorów sprawcy podawali się za bliskie osoby, informując, że córka bądź wnuczek mieli wypadek drogowy i potrzebują pieniędzy na kaucję. Świadomi seniorzy nie dali się jednak nabrać i natychmiast przerywali rozmowę kontaktując się z bliskimi lub dzwoniąc na numer alarmowy 112. Policjanci poszukują sprawców i nadal apelują  o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi osobami, które dzwoniąc na głównie na numery telefonów stacjonarnych, wyłudzają pieniądze.

Jak należy postąpić:

W przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie pieniędzy natychmiast należy skontaktować się bezpośrednio z krewnym, który znalazł się w trudnej sytuacji. W przypadku braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny.

Nie wolno działać w pośpiechu, i  nie wolno ulegać presji czasu, którą specjalnie wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.

Należy pamiętać, aby nigdy, pod żadnym pozorem, nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu.

We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić pod numer najbliższej jednostki Policji lub pod numer alarmowy 112.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przekazanie ostrzeżenia seniorom ze swoich rodzin oraz sąsiedztwa. Pozwolą one uniknąć stania się ofiarą przestępstwa. Pamiętajmy, że im więcej seniorów świadomych, tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych.

treść plakatu znajduje się poniżej

Nie daj się nabrać "na wnuczka" i "na policjanta"

[na grafice archetypowy rysunek babci, za którą stoi złodziej z zasłoniętymi oczami]

Jak działają oszuści:

  1. Dzwoni telefon, podnosisz słuchawkę.
  2. Osoba, z którą rozmawiasz przekonuje, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym, jego znajomym lub inną bliską osobą z Twojej rodziny.
  3. Osoba ta informuje, że pilnie potrzebuje piedziędzy.
  4. Telefon dzwoni ponownie. Osoba informuje, że jest policjantem i przekonuje, że przed chwilą dzwonił oszust, a Ty musisz pomóc go zatrzymać.
  5. Zostaniesz poinformowany, że potrzebne są pieniądze, które msz przekazać nieznanej Ci osobie. Pamiętaj, Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.

[poniżej na niebieskim tle]

  1. Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy. Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
  2. Nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów.
  3. Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu i opowiedz o tym zdarzeniu.
  4. Zawsze w takiej styuacji powiadom Policję dzwoniąc pod nr 112.

[patronat]

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Policja, Poczta Polska

 

Powrót na górę strony