W weekend szczepiliśmy się od Giewontu po Pustynię Błędowską.
Klucze, Zakopane, Krynica-Zdrój i Szczawnica - to cztery miejscowości, w których w sobotę i niedzielę 12 i 13 czerwca można było się zaszczepić przeciw COVID-19 w ramach akcji „Szczepimy się od Giewontu po Pustynię Błędowską”. W punktach szczepień służby, w tym także Policja, wystawiły swoje stanowiska profilaktyczno-edukacyjne.
Plenerowe punkty szczepień zostały zorganizowane w miejscach chętnie odwiedzanych zarówno przez mieszkańców naszego województwa, jak i turystów. Wszystko po to, by każdy, kto chce się zaszczepić, mógł to zrobić choćby przy okazji wyjazdu weekendowego. Żeby przyjąć szczepionkę, wystarczyło przyjść z dowodem osobistym i zaczekać na swoją kolej – bez wcześniejszego zapisywania się na konkretny termin czy godzinę. Akcja rozpoczęła się w sobotę 12 czerwca o godzinie 10.00 na Pustyni Błędowskiej w Kluczach przy „Róży Wiatrów”, w Szczawnicy obok Dolnej Stacji Kolei Linowej – Promenada, w Krynicy -Zdrój przy deptaku przy pomniku Adama Mickiewicza i Zakopanem przy rogu ulic Zaruskiego i Krupówki. Szczepienia kontynuowano również w niedzielę.
Zadaniem Policji przy tym przedsięwzięciu było zapewnienie porządku w tych miejscach, szczególnie pod względem bezpieczeństwa w ruchu drogowym - z uwagi że są to miejsca uczęszczane i popularne wśród turystów. Korzystając z okazji przygotowaliśmy w pobliżu punktów szczepień policyjne stanowiska promocyjne. Swoje stoiska wystawiły także inne służby. Tak więc można było nie tylko się zaszczepić, ale także zobaczyć policyjny sprzęt czy uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy wojsk powietrznodesantowych, Straży Granicznej, czy Państwowej Straży Pożarnej i innych służb.
- To pierwsze szczepienia, które odbywają się na pustyni. Jesteśmy tu razem ze wszystkimi służbami, żeby pokazać Małopolanom, jak bardzo nam zależy na ich bezpieczeństwie. Pandemia dała nam wszystkim mocno się we znaki. Robiliśmy wszystko, aby ochronić Małopolan. Dziękuję za te wielką mobilizację. Małopolskie służby są zawsze tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Dziękuję za profesjonalizm i zaangażowanie, na które zawsze możemy liczyć – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita podczas porannego brifingu prasowego w sobotę na Pustyni Błędowskiej.
- Moment, kiedy zaszczepimy społeczeństwo, spowoduje, że będziemy bezpieczniejsi, będziemy mieli swobodę poruszania się. Już prawie 60% funkcjonariuszy jest zaszczepionych. Bardzo zachęcam wszystkich Małopolan do szczepień. Korzystając z okazji, zapraszamy do naszych stanowisk w pobliżu punktów szczepień. Stanowiska promujące bezpieczeństwo, miasteczka rowerowe wystawiają policjanci prewencji i drogówki. Będziemy tam edukować na temat zmian w przepisach ruchu, bezpiecznym wakacyjnym wypoczynku i informować o zagrożeniach oszustwami - mówił komendant wojewódzki Policji w Krakowie nadinspektor Michał Ledzion.
Weekendowa akcja szczepień wzbudziła ogromne zainteresowanie Małopolan oraz turystów. 12 czerwca podano 1295 szczepionek. W niedzielę 13 czerwca pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych punkty pracowały bardzo prężnie, szczepiąc łącznie 1378 osób.
- Łącznie w ramach akcji weekendowej udało się nam zaszczepić 2673 osoby. Każda z nich w sobotę lub niedzielę odebrała swoją przepustkę do normalności, bo tak należy traktować szczepienia. Dziękuję za to, że Małopolanie zachowują się odpowiedzialnie i chcą się szczepić. Pod względem liczby wykonanych szczepień jesteśmy czwartym województwem w Polsce. Według dzisiejszego raportu w Małopolsce liczba szczepień przekroczyła dwa miliony i wynosi dokładnie 2 006 569, a w samym tylko czerwcu wykonano 371 920 szczepień – podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
- Dziękuję wszystkim służbom, które zabezpieczały weekendową akcję szczepień. Tylko dzisiaj obecnych było 43 strażaków Państwowej Straży Pożarnej, 92 strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej, 54 policjantów i 24 żołnierzy WOT. Dziękuję wszystkim służbom, inspekcjom, strażom oraz pozostałym naszym partnerom, którzy przyłączyli się do akcji „Szczepimy się od Giewontu po Pustynię Błędowską”. Dziękuję podmiotom medycznym, które wykonywały szczepienia. Dziękuję samorządom, które w trosce o swoich Mieszkańców organizują działania zmierzające do zaszczepienia jak największej liczny osób, przyłączając się również do takich akcji jak ta weekendowa. Jak w każdym przypadku, to właśnie współdziałanie w imię wspólnego celu, daje poczucie największej satysfakcji i najlepszy rezultat. Bo razem jesteśmy silniejsi, razem możemy więcej – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Więcej na temat akcji:
1. Link do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego „Szczepimy się na Pustyni Błędowskiej”
2. Link do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego- „Pustynia Błędowska, Zakopane, Krynica-Zdrój, Szczawnica: Wszystkie drogi prowadziły do plenerowych punktów szczepień”
3. Link do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego „Sukces akcji „Szczepimy się od Giewontu po Pustynię Błędowską”
[Plakat utrzymany w niebieskiej kolorystyce] W tle wzgórza, na pierwszym planie napisy:
"Szczepimy się od Giewontu po Pustynię Błędowską". 12-13.06.2021 rok. Łącznie zaszczepiliśmy 2673 osoby.
Gmina Klucze - Pustynia Błędowska - 800 osób
Zakopane - 768 osób
Kryniza-Zdrój - 575 osób
Szczawnica 530 osób