AKTUALNOŚCI

W upalny weekend zadbaj o bezpieczeństwo swoje i najbliższych

Za oknem piękna pogoda, nad Małopolskę dotarła fala upałów, a temperatura nadal rośnie. Taka aura sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu, dlatego w miejscowościach turystycznych naszego regionu spodziewamy się przyjazdu większej ilości turystów. Jednocześnie przypominamy, że takie warunki atmosferyczne mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego w szczególny sposób powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo.

PAMIĘTAJ O ZABEZPIECZENIU MIESZKANIA NA CZAS WEEKENDOWEGO WYJAZDU
•    Wychodząc z domu należy zamknąć wszystkie okna i drzwi.
•    Nie wolno zostawiać kluczy w tzw. „schowkach” (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi).
•    Trzeba unikać przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i dużej ilości biżuterii. Na czas wyjazdu cenne rzeczy warto przekazać do przechowania osobom godnym zaufania lub zdeponować je w banku.
•    Należy być dyskretnym i nie opowiadać wszystkim o planowanym wyjeździe, a w trakcie pobytu nie zamieszczać zdjęć w mediach społecznościach.
PODRÓŻUJĄC SAMOCHODEM PAMIĘTAJ O BEZPIECZEŃSTWIE  
•    Przed wyjazdem w dalszą trasę kierowca powinien sprawdzić stan techniczny pojazdu, jak również zadbać o siebie i przede wszystkim wypocząć.
•    Siadając za kierownicą bezwzględnie należy być trzeźwym!
•    Dzieci podróżujące samochodem powinny być odpowiednio zapięte pasami bezpieczeństwa lub znajdować się w fotelikach lub innych urządzeniach przytrzymujących.
•    Podczas jazdy należy zawsze przestrzegać przepisów oraz zwracać uwagę na innych użytkowników drogi. Warto też na bieżąco śledzić komunikaty drogowe podawane przez media.
•    Jazda podczas upału, kiedy wnętrze pojazdu jest przegrzane, jest obciążająca dla kierowcy i wymaga zwiększonej koncentracji. To powoduje, że kierujący szybciej się męczą, mogą być bardziej senni, dlatego należy robić częstsze przerwy w jeździe.
•    Po dotarciu do celu podróży należy upewnić się, że samochód jest zaparkowany w miejscu dozwolonym. Pamiętajmy - blokowanie wjazdu lub wyjazdu jest podstawą do odholowania pojazdu.
•    Na uwadze trzeba mieć też mienie znajdujące się w samochodzie. W aucie nie należy pozostawiać wartościowych przedmiotów tj. nawigacji GPS, telefonów komórkowych, tabletów, torebek, itp.
NIE ZOSTAWIAJ DZIECI I ZWIERZĄT W ROZGRZANYM POJEŹDZIE
•    Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać w samochodach dzieci i zwierząt, nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie sprawy zajmie dosłownie chwilę!
•    Jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie dziecka czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu - włącznie z wybiciem szyby. Podobnie mogą postąpić osoby postronne, które zauważą, że zamknięte w samochodzie dziecko czy zwierzę nie reaguje, a wezwane służby ratunkowe jeszcze nie dotarły na miejsce. W takim przypadku nie odpowiemy za wybicie szyby w pojeździe, ponieważ w świetle prawa to działanie w stanie tzw. wyższej konieczności, ratujące zdrowie lub życie.
BĄDŹ BEZPIECZNY NAD WODĄ
•    Kąp się tylko w miejscach strzeżonych przez ratowników.  Nigdy nie wolno pływać w miejscach zakazanych, o którym najczęściej informują odpowiednie tablice - najlepiej kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, gdzie w razie sytuacji nadzwyczajnej ratownik nie dopuści do utonięcia.
•    Stosuj się do regulaminu kąpieliska i zaleceń ratownika.
•    Nie pływaj bezpośrednio po posiłku.  Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody po alkoholu, ponieważ pod jego wpływem zazwyczaj błędnie ocenia się sytuację, jak i swoje możliwości, co może okazać się tragiczne w skutkach.
•     Przed rozpoczęciem kąpieli wykonaj kilka podstawowych ćwiczeń np. skłony, przysiady, podskoki. Nie należy też szybko wchodzić do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu - trzeba stopniowo polewać ciało wodą, by przyzwyczaić je do niższej temperatury, a w ten sposób uniknąć wstrząsu termicznego. W wodzie zanurzaj się stopniowo. Nie pływaj  wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni - optymalna temperatura wynosi  od 22 do 25 stopni.
•    Nie skacz do nieznanej i płytkiej wody. Nie wolno skakać do wody w miejscu, gdzie nie znamy jej głębokości ani ukształtowania dna - wielokrotnie zdarzały się sytuacje, że konsekwencją skoku „na główkę” był uraz kręgosłupa prowadzący do nieodwracalnego kalectwa.
•    Nie kąp się sam. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, a dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa, dobrze wyposażyć je np. w skrzydełka pływackie i nadmuchiwane koła. Warto również przekazywać dzieciom wiedzę na temat zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą już od najmłodszych lat.
•    Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak inne nadmuchiwane przedmioty. Pływając na materacu należy trzymać się blisko brzegu i nie wypływać na środek jeziora, a pływając żaglówką, łódką czy kajakiem dobrze założyć kapok.
•     Zwracaj uwagę na innych kąpiących się –  ktoś może potrzebować Twojej pomocy. Jeśli zauważysz przypadek tonięcia lub wypadek nad wodą natychmiast wezwij pomoc.
•     Nie zakłócaj wypoczynku i kąpieli innych osób. Nie pozostawiaj bez opieki swoich rzeczy.
•    W razie zagrożenia należy niezwłocznie wezwać pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Piękna pogoda sprzyja odpoczynkowi nad wodą. Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają policjanci. Z policjantami pełniącymi służbę na poszczególnych zbiornikach, można kontaktować się telefonicznie (telefon alarmowy) w godz. 8.00 – 20.00: Jezioro Czorsztyńskie: 723-694-983; Jezioro Dobczyckie: 723-694-984; Jezioro Mucharskie: 515-971-936; Jezioro Rożnowskie: 723-694-982.
Bądźmy rozsądni i odpowiedzialni, bo to w dużej mierze od nas samych zależy czy będzie to bezpieczny weekend, po którym pozostaną tylko miłe wspomnienia.

Powrót na górę strony