AKTUALNOŚCI

Małopolscy policjanci wyróżnieni za ratowanie ludzkiego życia przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaką im. podkomisarza Andrzeja Struja

Data publikacji 22.07.2021

Pięcioro małopolskich policjantów znalazło się w elitarnym gronie wyróżnionych odznaką im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja, przyznawaną za ofiarną służbę i ratowanie ludzkiego życia. To wyjątkowe wyróżnienie odebrali z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Kamińskiego.

Uroczystość odbyła się wczoraj (20.07.2021) w gmachu MSWiA. Odznaczenia zostały przyznane 40 funkcjonariuszom z całego kraju. W uroczystości w MSWiA wzięli także udział wiceministrowie: Maciej Wąsik, Błażej Poboży, Bartosz Grodecki oraz gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji.

– Bardzo Wam dziękuję za to, co robicie. Dbacie o honor służby, honor funkcjonariusza – powiedział minister Mariusz Kamiński do policjantów, którzy odebrali odznaki im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Odznaka, której patronem jest Andrzej Struj, jest dedykowana niezwykłym funkcjonariuszom, którzy poza służbą podejmują działania w obronie życia, zdrowia i mienia naszych obywateli oraz tym, którzy w trakcie służby ratują ludzkie życie, narażając własne – podkreślił minister Mariusz Kamiński.  To postępowanie zgodne z rotą przysięgi. Ale to wymaga odwagi, hartu ducha, gotowości do poświęcenia. Wiem, jak wiele ryzykowaliście dla innych ludzi, dla naszych obywateli. Jestem pod ogromnym wrażeniem – dodał szef MSWiA.

Ze słowami podziękowania dla funkcjonariuszy zwrócił się również gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji. Czytając opisy zdarzeń, które były Waszym udziałem i spowodowały, że jesteście na tej sali, po raz kolejny uzmysłowiłem sobie, że trzeba mieć w sobie ogromne poczucie odpowiedzialności i troski o drugiego człowieka, żeby w ogóle założyć policyjny mundur – powiedział. Jako szef polskiej Policji nisko się Wam kłaniam, jest to ogromny zaszczyt stać na czele formacji, w której służą ludzie tacy jak Wy – podkreślił.
Wśród wyróżnionych znajduje się st. sierż. Michał Dąbkowski z Wydziału do walki z Korupcją KWP w Krakowie, który  26 lutego br.  ok. godz. 10 w Krakowie na ul. Rydygiera na spacerze z dzieckiem zauważył tonącego w pobliskim stawie mężczyznę. Policjant natychmiast zareagował. Wbiegł do zbiornika i łamiąc lód, torował sobie drogę w wodzie.  Gdy dotarł do tonącego, podał mu smycz i w ten sposób pomógł mu wydostać się na brzeg. Dzięki błyskawicznemu działaniu policjant uratował ludzkie życie.

Odznakę im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja odebrali także dwaj oświęcimscy dzielnicowi:  st. asp. Bogusław Hałat oraz sierż. szt. Mateusz Kowalówka. Zostali wyróżnieni za skuteczne działania, które podjęli w związku z pożarem, który 2 lutego br. wybuchł  w jednym z oświęcimskich mieszkań. Policjanci bez chwili wahania rozpoczęli ewakuację mieszkańców, podczas której z płonącego mieszkania wyprowadzili parę seniorów.
Dwaj policjanci z Komisariatu Policji w Jordanowie, sierż. szt. Karol Kudzia – dzielnicowy miasta Jordanowa oraz sierż. szt. Dominik Czarny – funkcjonariusz zespołu patrolowo-interwencyjnego, zostali wyróżnieni za odważne działania, które podjęli w związku z pożarem budynku w miejscowości Toporzysko, w dniu 13 marca br. Policjanci bez chwili wahania wyważyli drzwi, a następnie z płonącego domu wynieśli osobę, która nie dawała oznak życia. Natychmiast podjęta reanimacja przez policjantów, a później przez inne służby, doprowadziła do przywrócenia funkcji życiowych mężczyzny.

 

Źródło: materiały własne i MSWiA

Powrót na górę strony