AKTUALNOŚCI

Spotkanie policjantów w Zespole Szkół nr 1 w Olkuszu

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu spotkali się z 20-osobową grupą młodzieży z Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu. Wizyta funkcjonariuszy odbyła się przed wyjazdem na praktyki zagraniczne do Hiszpanii i poświęcona była szeroko rozumianemu bezpieczeństwu, w tym także przeciwdziałaniu handlowi ludźmi.

Podczas spotkania, które odbyło się  w piątek (tj. 23 lipca br.) policjanci omówił zasady bezpieczeństwa w czasie podróży oraz pobytu za granicą. Funkcjonariusze skupili się przy tym na przepisach prawa obowiązujących w Hiszpanii związanych także z Covid-19. Mundurowi przypomnieli uczniom  o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas pobytu na plaży, w klubie czy restauracji. Przestrzegali przed niewłaściwym korzystaniem z Internetu. Omówili również  proceder związany z handlem ludźmi. Policjanci wyjaśnili  uczniom, że osoby zajmujące się handlem ludźmi wykorzystują różnego rodzaju techniki manipulacji, starając się zbliżyć do potencjalnej ofiary, często otaczają opieką pokazując swoje przyjazne nastawienie. W ten sposób sprawcy próbują zdobyć zaufanie, „zwerbować” osobę. Sprawcy  posuwają się także do szantażu, gróźb i przemocy wobec swoich ofiar, które następnie traktowane są jako towar. Trzeba pamiętać, że handel ludźmi jest współczesną formą niewolnictwa. To przestępstwo, które godzi w wolność i godność człowieka. Podczas spotkania z uczniami policjanci wykorzystali filmy edukacyjne. 
Projekt, w którym uczestniczą uczniowie ZS Nr 1 w Olkuszu jest realizowany w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), zawartym w projekcie „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”.

 

Powrót na górę strony