AKTUALNOŚCI

Policja i Prokuratura stanowczy i skuteczni wobec przemocy w rodzinie

Nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktowania z rodziną oraz policyjny dozór, takie środki zapobiegawcze decyzją prokuratora, zastosowano wobec 58-letniego mieszkańca Oświęcimia. Mężczyzna znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoimi rodzicami.

Do zdarzenia doszło w sobotnie przedpołudnie (22.08.2020), gdy policjanci interweniowali w mieszkaniu na jednym z osiedli w Oświęcimiu w związku z awanturą domową. Z relacji zgłaszającej wynikało, że nietrzeźwy brat uderzył ją, a następnie groził śmiercią jej oraz rodzicom którymi się opiekowała.  Mundurowi natychmiast  udali się pod wskazany adres, gdzie zastali 56 – letnią zgłaszającą, jej rodziców oraz 58 – letniego nietrzeźwego agresora.  Mężczyzna został zatrzymany i trafił do pomieszczeń dla osób zatrzymanych. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 2,6 promila alkoholu. W trakcie prowadzonego postępowania  w niespełna dwie doby policjanci Wydziału Kryminalnego zebrali dowody świadczące, o tym że   58 – latek od pewnego czasu znęcał  fizycznie i psychicznie nad rodzicami, którzy obawiając się agresywnego syna kilkakrotnie spędzili noc poza domem.  Na podstawie zebranych dowodów podejrzanemu zostały  przedstawione zarzuty znęcania fizycznego i psychicznego. 24 sierpnia br. podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał prokuratorskie zarzuty. Mając na celu ochronę osób pokrzywdzonych przemocą prokurator zastosował wobec podejrzanego nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktowania z rodziną oraz policyjny dozór.  Za przestępstwo znęcania w rodzinie grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Policja, Prokuratura,  chroniąc osoby pokrzywdzone przemocą izolują sprawców, którzy zagrozili życiu lub zdrowiu swoich najbliższych. Śledczy podejmując czynności mające na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie apelują, aby osoby pokrzywdzone jak najszybciej przerwały łańcuch przemocy.  Pomocą służy wiele instytucji, należy tylko zacząć działać.   Stąd apel  również do osób, które są świadkami przemocy. Najczęściej to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przestępstwie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.
Przypominamy  o wsparciu osób pokrzywdzonych przestępstwem także przez organizacje pożytku publicznego. Jeżeli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem - pamiętaj! Możesz otrzymać bezpłatną pomoc w ramach  Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem oraz Pomocy Postpenitencjarnej - Funduszu Sprawiedliwości  

Powrót na górę strony