Aktualności

Światowy dzień walki z handlem ludźmi

Data publikacji 02.08.2021

Handel ludźmi jest zbrodnią. To przestępstwo przeciwko wolności i życiu. To proceder, który uderza w godność, psychikę oraz prawa człowieka. 30 lipca obchodziliśmy Światowy dzień walki z handlem ludźmi.

Czym jest handel ludźmi?
Polski kodeks karny- art. 115 § 22 kk,  definiuje to następująco: „Handlem ludźmi jest werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem:  przemocy lub groźby bezprawnej, uprowadzenia, podstępu, wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności, udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą - w celu jej wykorzystania, nawet za jej zgodą, w szczególności w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie lub innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka albo w celu pozyskania komórek, tkanek lub narządów wbrew przepisom ustawy.  Jeśli przełożymy treść kodeksu na język potoczny to w przypadku handlu ludźmi mamy do czynienia z niewolnictwem skupionym z reguły na niewolnictwie seksualnym, przymusową pracą czy żebractwem, porwaniami dla pozyskania narządów, niewolnictwem dzieci. Człowiek staje się w tym procederze elementem własności. Zniewolenie łączy się z ogólnie rozumianą przemocą fizyczną i psychiczną, ciągłym upokorzeniem. Ofiarą w tym przypadku może stać się każdy. Z reguły są to osoby, które chcą poprawić swoją sytuację materialną i samodzielnie poszukują źródła dochodu w krajach bogatszych - później stają się ofiarami handlu ludźmi i są zmuszani to niewolniczej pracy.

Gdzie szukać pomocy?
W Polsce jedną z fundacji zajmujących się zwalczaniem handlu ludźmi, niewolnictwa i pracy przymusowej oraz przeciwdziałaniu prostytucji, jest fundacja La Strada. Informacje o działaniu fundacji oraz numery kontaktowe można odszukać na ich stronie internetowej https://www.strada.org.pl/. Inne to Itaka- Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych http://www.zaginieni.pl/, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę https://fdds.pl/ .

Policyjne wydziały do Walki z Handlem ludźmi
 5 września 2006 r. decyzją Komendanta Głównego Policji powołano w Komendzie Głównej Policji Centralny Zespół do Walki z Handlem Ludźmi. Od stycznia 2011 r. Centralny Zespół znajdował się w strukturach Centralnego Biura Śledczego, a w styczniu 2014 r. w jego miejsce powstał Wydział do Walki z Handlem Ludźmi, który został umiejscowiony w Biurze Służby Kryminalnej KGP.  Ponadto, w każdym województwie istnieje etatowy Zespół do Walki z Handlem Ludźmi działający w ramach pionu  kryminalnego komend wojewódzkich Policji oraz Komendy Stołecznej Policji.  Zespół odpowiedzialny jest m.in. za identyfikację ofiar handlu ludźmi i wspieranie w tym zakresie jednostek podległych oraz prowadzenie czynności operacyjnych pod kątem ujawnienia przestępstwa handlu ludźmi. Od marca 2011 r. również w strukturach regionalnych Centralnego Biura Śledczego Policji funkcjonują nieetatowi koordynatorzy do walki z handlem ludźmi.
E-mail: handelludzmibsk@policja.gov.pl
Telefon zaufania: +48 664 974 934

Powrót na górę strony