Aktualności

Krakowskie obchody 82. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę

Data publikacji 17.09.2021

17 września 2021 rozpoczęły się obchody 82. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę, wydarzenia odbywały się w całej Polsce, w tym także w Krakowie. W uroczystościach brali udział także przedstawiciele Małopolskiej Policji.

Uroczystości w Krakowie rozpoczęły się od mszy świętej w katedrze na Wawelu w intencji ofiar totalitaryzmów sowieckiego i niemieckiego oraz wszystkich poległych za wolność ojczyzny. Nabożeństwo odprawił biskup pomocniczy Janusz Mastalski.
Po mszy świętej, uczestnicy obchodów przeszli na plac o. Adama Studzińskiego. Pod pomnikiem upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej oraz przy tablicach zesłańców Sybiru i ofiar „operacji polskiej” NKWD odbyła się uroczystość z asystą wojskową. Został odczytany apel pamięci, złożono kwiaty a  Kompania Wojska Polskiego oddała Salwy Honorowe.
Następnie o godz. 12.00 w klasztorze oo. Kapucynów w Krakowie, przy ul. Loretańskiej 11, pod tablicą Zesłańców Sybiru zostały złożone kwiaty, po czym odbyło się rocznicowe spotkanie Sybiraków.
W uroczystościach brali udział także przedstawiciele służb mundurowych, w tym nadinsp. Michał Ledzion komendant wojewódzki Policji w Krakowie oraz insp. Zbigniew Nowak komendant miejski Policji w Krakowie. Poczet sztandarowy wystawiła Kompania Honorowa KWP w Krakowie. W uroczystościach uczestniczyli również mieszkańcy Krakowa i Małopolski.

Policja małopolska oddała hołd ofiarom totalitaryzmów sowieckiego także pod Krzyżem Martyrologicznym i Obeliskiem na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Komendant wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion złożył tam w asyście Kompanii Honorowej wieniec ku czci poległych. Miejsce to jest poświęcone funkcjonariuszom Policji Państwowej, którzy byli jeńcami obozu w Ostaszkowie, Katyniu, Twerze, Miednoje i zostali  zamordowani  przez NKWD w 1940 roku.  Wieniec złożyli także przedstawiciele krakowskiego oddziału Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”z przewodniczącą Grazyną Tęczar. Kwiaty zostały również złożone przed tablicą patrona Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, podinspektora Ludwika Drożańskiego.
 
Delegacja policjantów z KWP w Krakowie udała się także na Krzemionki, gdzie na terenie dawnego obozu w Płaszowie złożono wieńce przed Obeliskiem upamiętniającym egzekucję 40 „granatowych policjantów” - żołnierzy AK rozstrzelanych przez Niemców  na przełomie lat 1943-44.

Powrót na górę strony