AKTUALNOŚCI

Tydzień działań profilaktycznych krakowskiej drogówki z udziałem uczniów i przedszkolaków

Przez cały tydzień policjanci z krakowskiej drogówki prowadzili działania profilaktyczne z udziałem przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Celem działań było promowanie właściwych zachowań nie tylko wśród dzieci ale również wśród pieszych i kierowców.

27 września br. policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie i przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 64 im. Tadeusza Kościuszki przy ul. Sadzawki zorganizowali odblaskowy przejazd rowerowy pod nazwą: „Rowerem do Celu”. Akcja jest nawiązaniem do ubiegłotygodniowego przemarszu dzieci pod nazwą: „Pieszo do Celu”, gdzie maluchy z krakowskich szkół podstawowych przemierzały ulicami miasta trasę z Błoń do Barbakanu. Tym razem uczniowie na rowerach wyruszyli pod eskortą Policji drogowej spod budynku szkoły przy ul. Sadzawki, ulicami: Pilotów, Meissnera, Lema, al. Pokoju, Nowohucką, Stella–Sawickiego, Andersa, Akacjową oraz Dzielskiego i ponownie dotarli do miejsca wyjazdu. Celem przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi pieszym oraz kierującym na korzyści płynące z użytkowania roweru jako ekologicznego środka transportu. Była to też okazja do promowania elementów odblaskowych, które zapewniają widoczność pieszego i rowerzysty na drodze, a co za tym idzie ich bezpieczeństwo.

Natomiast 29 września br. policjanci z krakowskiej drogówki odwiedzili przedszkolaki w Samorządowym Przedszkolu nr 175 przy ul. Siewnej. Podczas zajęć maluchy poznały elementarne zasady bezpieczeństwa na drodze takie jak prawidłowe przechodzenie przez jezdnię przy wykorzystaniu oznakowanych przejść dla pieszych oraz poznały kilka ważnych znaków drogowych. Dodatkową atrakcją była wizyta przewodnika psa służbowego  Wydziału Sztab Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Przewodnik przybył ze swoim czworonożnym podopiecznym i opowiedział dzieciom o swojej pracy. Przedszkolaki mogły też obejrzeć radiowóz i policyjny motocykl.
Z kolei, 1 października br. w ramach obchodzonego Ogólnopolskiego Policyjnego Dnia Odblasków, mundurowi z drogówki przeprowadził działania na rzecz zachęcenia niechronionych uczestników ruchu do korzystania z elementów odblaskowych. Wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 33 przy ul. Konarskiego w Krakowie, policjanci rozdawali pieszym na krakowskich ulicach opaski odblaskowe i informowali o tym jakie znaczenie ma ich noszenie, szczególnie w okresie jesienno- zimowym. Zła widoczność i szybciej zapadający zmrok sprawiają, że pieszy staje się mniej widoczny na drodze, natomiast element odblaskowy pozwala kierowcy dostrzec pieszego bądź rowerzystę z większej odległości. Tym samym niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są bardziej bezpieczni.

Powrót na górę strony