AKTUALNOŚCI

8 kierujących straciło prawo jazdy za nadmierną prędkość w tym początkujący kierowca

Data publikacji 11.10.2021

Nowotarska grupa „SPEED” patrolująca drogi powiatu namierzyła i ukarała kolejnych piratów drogowych, którzy znacznie przekroczyli dozwoloną prędkość na terenie obszaru zabudowanego. Czterech kierowców straciło prawo jazdy i zostali ukarani mandatami oraz punktami karnymi. Z kolei policjanci z suskiej drogówki zatrzymali w sobotę do kontroli początkującego kierowcę, który przekroczył prędkość, przy czym w ciągu kilku miesięcy popełnił trzy wykroczenia drogowe i stracił prawo jazdy. Natomiast w niedzielę zatrzymali trzech kierowców, którzy w terenie zabudowanym, w miejscu gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, jechali za szybko.

Nadmierna prędkość to najczęściej wymieniana przyczyna wypadków drogowych. Grupa „SPEED” ma na celu przeciwdziałać niebezpiecznym zachowaniom na drodze, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Do zadań kierowane są zarówno radiowozy nieoznakowane z wideorejestratorami, ale także te oznakowane z laserowymi miernikami prędkości. Tak wyposażeni mundurowi zdecydowanie reagują na przypadki łamania prawa na drodze, zarówno przekraczanie prędkości, jak i inne niebezpieczne manewry.
W piątkowy wieczór, w Orawce (powiat nowotarski) policjanci zatrzymali kierującego motocyklem marki Yamaha, który pędził w obszarze zabudowanym 121 km/h, przekraczając dozwoloną prędkość o 71 km/h. Dodatkowo 38-letni kierujący nie posiadał uprawnień do kierowania jednośladem. Następnie w miejscowości Spytkowice kierujący fordem poruszał się z prędkością 115 km/h, przy dopuszczalnej prędkości 50 km/h. Kolejno w Rabce-Zdroju policjanci ujawnili dwóch kierujących audi, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość na terenie obszaru zabudowanego. Pierwszy jechał za szybko o 52 km/h, kolejny o 71 km/h. Cała czwórka straciła prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące, została ukarana mandatami oraz punktami karnymi.
W sobotę (9.10. br.) policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej, w Naprawie zatrzymali do kontroli kierującego samochodem marki Seat, który przekroczył prędkość o 24 km/h. Po sprawdzeniu kierującego w systemach policyjnych okazało się, że jest on tzw. „młodym kierowcą” i w przeciągu dwóch lat od wydania po raz pierwszy prawa jazdy, popełnił on już trzy wykroczenia polegające na spowodowaniu kolizji i przekroczeniu dopuszczalnej prędkości. Zgodnie z nowelizacją przepisów prawa o ruchu drogowym, funkcjonariusze zatrzymali początkującemu kierowcy prawo jazdy. W dalszą drogę pojazd ruszył z nowym kierowcą, który wcześniej siedział w miejscu pasażera i posiadał uprawnienia do kierowania.  Przypominamy, że kierujący, który posiada prawo jazdy przez okres krótszy niż dwa lata, przy 3-krotnym złamaniu przepisów: przekroczenia prędkości powyżej 30 kilometrów na godzinę, spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym (na przykład kolizja drogowa) lub prowadzenia pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (stężenie kwalifikujące czyn jako wykroczenie, czyli do 0,5 promila) skierowany zostanie na ponowny egzamin lub uprawnienia zostaną mu cofnięte.

Natomiast w niedzielę, troje kierowców, jadących drogami powiatu suskiego, zapomniało o bezpieczeństwie własnym i innych uczestników ruchu drogowego Przed godziną 8, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej zatrzymali 42-letnią kierująca samochodem marki Opel. Mieszkanka powiatu suskiego w Makowie Podhalańskim w terenie zabudowanym poruszała się z prędkością 109 km/h. Chwilę później, został zatrzymany do kontroli 31-letni mieszkaniec powiatu oświęcimskiego, który  poruszał się po tej samej miejscowości w terenie zabudowanym z prędkością 101 km/h. Trzecim kierującym niedzielnego poranka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym, był mieszkaniec powiatu tatrzańskiego.  22-letni kierujący samochodem marki Audi nie zważając na znaki drogowe rozpędził się do 107km/h. W każdym z tych przypadków kontrola drogowa zakończyła się zatrzymaniem uprawnień do kierowania na okres trzech miesięcy. Ponadto kierowcy zostali ukarani mandatami i punktami karnymi.
Po raz kolejny apelujemy o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Im większa prędkość pojazdu, tym krótszy czas na reakcję kierowcy.

 

Powrót na górę strony