AKTUALNOŚCI

Oszuści w ciągu ostatnich 3 dni wyłudzili od krakowskich seniorów blisko 160 tys. złotych

Oszuści wykorzystujący metody działania ‘’na wnuczka’’ i ‘’na policjanta’’ ponownie dają o sobie znać na terenie Krakowa. Policjanci niemal codziennie odbierają zgłoszenia o seniorach przekazujących oszustom swoje oszczędności. Przestępcy tylko na przełomie ostatnich 3 dni wyłudzili od krakowskich seniorów oszczędności sięgające blisko 160 tys. złotych.

1 września br. w rejonie Nowej Huty telefon od oszusta określającego się mianem funkcjonariusza CBŚ usłyszał 70-letni emeryt. Rzekomy mundurowy poinformował szczegółowo o zagrożonej gotówce ulokowanej w jednym z oddziałów krakowskiego banku. Mężczyzna w słuchawce telefonu usłyszał –„… pracownicy banku są skorumpowani i posiadają podrobione dokumenty na Pana nazwisko, wiąże się to ze stratą oszczędności”. Senior długo nie zwlekając dokonał wypłaty gotówki w kwocie 60 tys. złotych, które to zgodnie ze wskazówkami umieścił … w koszu na śmieci. Kiedy mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą oszustwa pieniędzy w koszu już nie było.

Podobna sytuacja miała miejsce 2 września br. kiedy to mężczyzna w wieku 75 lat w rejonie Bronowic na polecenie rzekomego funkcjonariusza krakowskiej policji, który poinformował go o prowadzonych działań mających na celu rozbicie grupy przestępczej przekazał w ręce fałszywego kuriera oszczędności na ponad 36 tys. złotych. 
Kolejnego dnia, tj. 3 września br. w rejonie Nowej Huty wykorzystując ponownie legendę „na policjanta”, 90-letnia seniorka jednej z dzielnic spakowała oszczędności życia w worek na śmieci pozostawiając go … w altanie śmietnikowej. Według zapewnień mężczyzny określającego się funkcjonariuszem policji działanie miało na celu uniknąć zagrożenia dla oszczędności w związku z utratą dowodu osobistego.

PAMIĘTAJMY !
W przypadku gdy ktoś podaje się za członka rodziny, upewnijcie się, czy osoba, która dzwoni jest tą, za którą się podaje, a jeśli nie macie całkowitej pewności, kto do Was dzwoni, nie podejmujcie rozmowy i nie przekazujcie żadnych informacji o sobie.
Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania. Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu.
Nie należy także wpuszczać do domu nieznajomych i przekazywać im pieniędzy.
Zachowaj czujność. Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego.
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy niezwłocznie powiadomić POLICJĘ dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Powrót na górę strony