AKTUALNOŚCI

Kampania „No promil, No problem” na drogach powiatu oświęcimskiego

Data publikacji 09.11.2021

Dbając o bezpieczeństwo na drogach powiatu, oświęcimscy policjanci prowadzą kontrole kierowców i usuwają z ruchu tych, którzy stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia innych osób. W ciągu ostatniego weekendu (5-7.11.2021) mundurowi zatrzymali kolejnych kierowców samochodów oraz rowerzystów, którzy nie zważając na konsekwencje wsiedli za kierownicę po alkoholu. W tym tygodniu działania policjantów wesprą uczniowie szkół biorących udział w kampanii pn. „No promil, No problem”.

W miniony piątek, tuż przed godziną 8 służby ratunkowe zostały powiadomione o kolizji drogowej, do której doszło w miejscowości Zaborze na ulicy Jezioro.  W trakcie czynności na miejscu zdarzenia policjanci ustalili, że 31 – letni mieszkaniec Oświęcimia, kierując samochodem marki Opel stracił panowanie nad pojazdem w wyniku czego zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie zderzył się bocznie z samochodem marki Mercedes, po czym uderzył w słup energetyczny. Szybko  okazało się co było powodem utraty panowania nad pojazdem przez 31 – latka. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało promil alkoholu.
O godzinie 15, w Zatorze na ulicy Krakowskiej policjanci z oświęcimskiej drogówki podczas rutynowej kontroli drogowej zatrzymali 54 – letniego mieszkańca powiatu wadowickiego. Mężczyzna mając w organizmie 0,58 promila alkoholu kierował dostawczym fiatem ducato.
Tuż po godzinie 17, policjanci z Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego komisariatu Policji w Kętach przy użyciu podręcznego alkotestera kontrolowali trzeźwość kierowców jadących ulicą Legionów w Kętach. Jednym z kontrolowanych był kierowca audi. Kiedy tylko mężczyzna uchylił szybę w drzwiach pojazdu policjanci od razu wyczuli wydobywającą się z wnętrza woń alkoholu. Badanie stanu trzeźwości 40 – letniego mieszkańca Kęt wykazało 3 promile alkoholu. W trakcie czynności okazało się również, że mężczyzna ma zatrzymane prawo jazdy w związku z popełnionym w lipcu br. przestępstwem drogowym. Z kolei jego samochód nie posiadał aktualnych badań stanu technicznego, więc policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny.
W sobotę po południu (6.11.br.) na ulicy Legionów w Kętach policjanci ponownie przeprowadzili akcję badania stanu trzeźwości kierowców. Już po kilku minutach zatrzymali kolejnego nietrzeźwego kierowcę. Tym razem był to 65 – letni mieszkaniec Kęt, który za kierownicę swojego renault wsiadł mając w organizmie 0,58 promila alkoholu.

W niedzielę (7.11.br.) tuż po godzinie 14, uczestnicy ruchu drogowego udzielili pierwszej pomocy i wezwali służby ratunkowe do nietrzeźwego rowerzysty, który jadąc ulicą Wszystkich Świętych w Kętach przewrócił się na jezdnię. Rowerzystą okazał się 55 – letni mieszkaniec Kęt. W wyniku upadku doznał on stłuczenia głowy. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 2,1 promila alkoholu.
Tego samego dnia, po godzinie 17 policjanci z oświęcimskiej drogówki podczas patrolu na terenie Grojca zauważyli rowerzystę jadącego „wężykiem” ulicą Kasztanową. Badanie stanu trzeźwości 37 – letniego mieszkańca gminy Oświęcim wykazało 1,2 promila alkoholu.
Kierowcy jak i rowerzyści dołączyli do niechlubnego grona 408 uczestników ruchu drogowego kierujących pojazdami po alkoholu lub narkotykach, którzy w tym roku zostali zatrzymani na drogach powiatu oświęcimskiego. Wśród nich zalazło się 192 nietrzeźwych kierowców samochodów, w tym 166 kierowało pod wpływem alkoholu, a 26 kierowało pod wpływem narkotyków. Pijane rajdy przerwane zostały także 126 nietrzeźwym  rowerzystom oraz 54 kierowcom i 36 rowerzystom będącym w stanie po użyciu alkoholu (tj. 0,2 – 0,5 promila).
W tym tygodniu działania policjantów wesprą  uczniowie szkół biorących udział w kampanii pn. „No promil, No problem”. Głównym założeniem realizowanej kampanii  jest ograniczenie liczby osób kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu lub środków odurzających oraz podkreślenie roli pasażerów i  innych osób, które nie powinny natychmiast reagować w sytuacjach, gdy widzą, że za kierownicę wsiada nietrzeźwy.  Takie zachowanie pozwoli  zapobiec wielu wypadkom i ludzkim dramatom.

 

Powrót na górę strony