AKTUALNOŚCI

Tarnowscy seniorzy stracili przed świętami ponad 70 tysięcy złotych

W minionym tygodniu, w Tarnowie doszło do 13 różnego rodzaju oszustw. Wśród nich były też wyłudzenia pieniędzy od osób starszych. W tym okresie, dwóch seniorów straciło łącznie ponad 70 tysięcy złotych.

W zeszłym tygodniu, do tarnowskich jednostek Policji zgłosiło się dwóch seniorów, którzy zgłosili stratę 19 tys. złotych i ponad 50 tysięcy złotych.

W pierwszym przypadku 69-latek odebrał telefon stacjonarny, od mężczyzny, który przedstawił się jako policjant CBŚP.

Meżczyzna ten stwierdził, że policja rozpracowuje szajkę złodziei, którzy chcą ukraść starszemu panu zgromadzone w domu pieniądze. Zaproponował pomoc w ocaleniu gotówki, a jednocześnie udział w zatrzymaniu szajki. Niczego nieświadomy senior, spakował 19 tys. złotych do koperty, którą przekazał swojej 25-letniej córce. Ta zaniosła paczkę na przystanek i tam ją pozostawiła. Gdy zorientowali się, że zostali oszukani, sprawę zgłosili tarnowskim policjantom.

W drugim przypadku, telefon stacjonarny odebrał 79-latek. Rozmowa z „rzekomym” policjantem CBŚP  koncentrowała się na zgromadzonych w domu oszczędnościach.

Fałszywy policjant poinformował,  że prowadzone śledztwo doprowadziło do nieuczciwego listonosza, który dawał seniorom fałszywe banknoty wraz z przekazywaną rentą. Teraz zachodzi konieczność sprawdzenia wszystkich przechowywanych w domu banknotów. I w tym przypadku, niczego nieświadomy senior przekazał nieznanemu mężczyźnie, w drzwiach swojego domu, pieniądze w kwocie 53.500 złotych, by ten mógł sprawdzić ich wiarygodność. Z chwilą przekazania pieniędzy oszust zniknął, a gdy 79-latek zorientował się, że został oszukany, sprawę zgłosił tarnowskim policjantom.

Tarnowscy policjanci apelują do mieszkańców Tarnowa i powiatu tarnowskiego o nie przekazywanie żadnych pieniędzy. Z chwilą, gdy rozmowa schodzi na oszczędności, należy rozłączyć połączenie i o takich przypadkach niezwłocznie poinformować Policję, rodzinę, najbliższych sąsiadów lub znajomych.

 

Powrót na górę strony