AKTUALNOŚCI

Bezpieczeństwo osób starszych tematem spotkania wadowickich policjantów z seniorami

Data publikacji 13.01.2022

Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach uczestniczyli w spotkaniu z seniorami, które odbyło się w salkach katechetycznych wadowickiego kościoła. Jego celem było uświadomienie osobom starszym, jakimi metodami posługują się przestępcy i jak ustrzec się przed oszustwem i kradzieżą.

Poczucie bezpieczeństwa to jeden z głównych czynników wpływających na jakość życia mieszkańców. Współdziałanie społeczeństwa z Policją w tym zakresie jest z pewnością bardzo ważne, dlatego w minioną sobotę (8 stycznia br.), w salkach katechetycznych Kościoła św. Piotra Apostoła w Wadowicach, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji oraz policjanci Rewiru Dzielnicowych uczestniczyli w spotkaniu świąteczno – noworocznym dla seniorów, zorganizowanym przez Radę Osiedla nr 8 w Wadowicach na os. Kopernika.

Spotkanie miało na celu zapoznanie starszych osób ze skutecznymi metodami zapobiegającymi negatywnym zjawiskom, takim jak oszustwa, kradzieże oraz podniesienie ich świadomości z zakresu własnego bezpieczeństwa. Policjanci skupili się na przypomnieniu o oszustwie metodą ”na wnuczka”, „na policjanta”, „na sprzedawcę perfum” czy też „na pracowników opieki społecznej”.

Przestępcy bowiem nie ustają w wysiłkach, aby okradać osoby chcące pomagać swoim najbliższym. Dlatego też telefonują do niczego nieświadomych starszych osób, a następnie podając się właśnie za członków rodziny, opowiadają zmyśloną historię np. o wypadku. Wszystko po to, by namówić seniora na wypłacenie przez niego zaoszczędzonych pieniędzy, a następnie przekazanie ich „kurierowi”, który je odbierze.

Funkcjonariusze informowali, że w przypadku odebrania takiego telefonu najlepszą metodą jest przerwanie połączenia i skontaktowanie się z osobą bliską celem weryfikacji podanych przez rozmówcę informacji oraz natychmiastowe powiadomienie Policji.  Podkreślali również, że policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji, nigdy nie poprosi o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawieniu w jakimś miejscu.

Dodatkowo podczas miłej i przyjaznej wymiany zdań, mundurowi odpowiadali na pytania seniorów związane z tematyką spotkania, jak również innymi problemami, jakie nurtują ludzi starszych, a mają bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo. Tak jak zawsze na koniec tego typu wydarzeń, funkcjonariusze w ramach działań „Bezpieczny senior” przekazali gościom ulotki z podstawowymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa oraz wykazem alarmowych numerów telefonów,  a także magnesy.

RADY DLA SENIORÓW

AMIĘT

Zanim otworzysz drzwi:

 • Spójrz przez wizjer w drzwiach lub przez okno – kto to?
 • Jeśli nie znasz odwiedzającego – spytaj o cel jego wizyty, zapnij łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujesz się na otwarcie drzwi) oraz poproś o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej.
 • W razie wątpliwości umów się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub odpowiedniej instytucji wiarygodność odwiedzającego.
 • Jeżeli gość staje się natarczywy, zadzwoń po policję lub zaalarmuj otoczenie. Postaraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów np. wygląd nieznajomego, numery i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechał.
 • Jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu, najlepiej aby towarzyszyli Tobie sąsiedzi, znajomi.
 •  

Będąc w domu przestrzegaj podstawowych zasad:

 • Nie przekazuj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów
 • Nie przechowuj w mieszkaniu dużych kwot pieniędzy ani wartościowych przedmiotów, a zwłaszcza w tzw. typowych miejscach (szafki kuchenne, bieliźniarki, barek itp.)
 • Nie informuj nikogo, którego dnia otrzymujesz emeryturę lub rentę, ile masz oszczędności i gdzie je przechowujesz.

Jeśli jesteś poza domem:

 • Unikaj miejsc mało uczęszczanych, tzw. skrótów, szczególnie w porze wieczorowo – nocnej.
 • Nie noś ze sobą dużych kwot pieniędzy – jeżeli już musisz, postaraj się, aby towarzyszył Tobie ktoś z rodziny bądź znajomych.
 • Bądź uważny, kiedy wokół Ciebie nagle, bez powodu, zrobi się tłoczno – to często używana przez kieszonkowców metoda odwracania uwagi (stosowana w tramwajach, autobusach, sklepach).
 • Gdybyś został zaatakowany – rób to, co każe Tobie napastnik, oddaj mu wszystkie przedmioty, których zażąda. Nie walcz z przestępcą. Najważniejsze jest Twoje zdrowie i życie. AMIĘTAJ!
 • Nie izoluj się – nie trać więzi z rodziną i przyjaciółmi.
 • będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki;

 

Powrót na górę strony