AKTUALNOŚCI

Na drogach uważajmy na dzikie zwierzęta 

Data publikacji 01.02.2022

Nie wszyscy kierowcy pamiętają o tym, że jadąc na odcinku drogi przez teren zalesiony należy zachować ostrożność a na odcinku  oznaczonym znakiem ostrzegawczym  „Uwaga dzikie zwierzęta”  - szczególną  ostrożność. Policjanci  zalecają kierowcom w takich miejscach  wolniejszą  jazdę i obserwację  przyległego terenu by kierowca mógł odpowiednio zareagować gdy na jezdnie wbiegną dzikie zwierzęta. 

Na terenie powiatu dąbrowskiego w minionym roku doszło do ponad 30 zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt, a w ubiegły weekend do pierwszego takiego zdarzenia w 2022 roku. Policja apeluje do kierowców o zachowanie ostrożności na drogach w okolicy lasów i ale i w okolicy pól uprawnych. Nie należy  lekceważyć znaku drogowego A-18b  - „uwaga dzikie zwierzęta”. Zderzenie ze zwierzęciem może być bardzo groźne w skutkach. Gdy wjeżdżamy w tereny leśne, bądź takie, w których mogą pojawić się dzikie zwierzęta odpuśćmy pedał gazu i obserwujmy co się dzieje również w rejonie pobocza – to nam da większe szanse w chwili, gdy na jezdnię wtargnie nieoczekiwany gość.

Jeżeli dojdzie do wypadku z udziałem zwierzyny, zjedźmy na pobocze, włączmy światła awaryjne, zabezpieczmy miejsce wypadku trójkątem ostrzegawczym. Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb tj.  Policji,  straży gminnej, Służby Leśnej, Straży Łowieckiej, itp. (art. 25  ustawy o ochronie zwierząt). Naruszenie tego obowiązku jest wykroczeniem, które   podlega karze aresztu albo grzywny (art. 37 ustawy o ochronie zwierząt).   Trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności w stosunku do zwierzęcia, które jest ranne gdyż może być niebezpieczne.
 

Powrót na górę strony