AKTUALNOŚCI

Policjanci z grupy SPEED KWP w Krakowie stanowczo reagowali na rażące naruszenia w ostatnim dniu małopolskich ferii

Data publikacji 01.02.2022

Policjanci z grupy SPEED z Sekcji Kontroli Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w minioną niedzielę zatrzymali do kontroli kilku piratów drogowych i surowo rozliczyli ich za stwierdzone naruszenia. Dwóch kierowców otrzymało wysokie mandaty ( 3000 zł i 1500 zł) oraz po 10 punktów karnych, a innego czekają dwie sprawy w sądzie: za popełnione wykroczenia drogowe (za co grozi mu grzywna w wysokości do 30 000 zł) oraz sprawa karna za przestępstwo niezatrzymania do kontroli drogowej (za co grozi mu do 5 lat odsiadki).

Ferie zimowe dla województwa małopolskiego dobiegły końca. Jednakże policjanci  z garnizonu małopolskiego, działania związane z bezpieczeństwem podróżnych będą prowadzili do 27 lutego, tzn. do końca ferii w kraju. Podczas każdego weekendu, kiedy natężenie ruchu związane z wymianą turnusów jest większe, na drogi naszego województwa kierowane są dodatkowe patrole ruchu drogowego. Policjanci starają się pomagać kierującym i upłynniać ruch. W miejscach tworzenia się zatorów drogowych podejmują ręczną regulację ruchem. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego zdecydowanie reagują na wykroczenia, które przyczyniają się do powstawania groźnych w skutkach wypadków.

W ostatnią niedzielę małopolskich ferii zimowych, tj. 30 stycznia br. policjanci z grupy SPEED z Sekcji Kontroli Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie podczas służby pełnionej na drodze krajowej 94 w miejscowości Szyce około godziny 13:17 ujawnili kierującego, który na obszarze zabudowanym jechał  z prędkością 122 km/h, tj. o 72 km/h ponad dopuszczalny limit i nie sygnalizował zmiany pasa ruchu. Za złamanie limitu prędkości zatrzymano mu prawo jazdy na trzy miesiące, ponadto został ukarany mandatem karnym za popełnione wykroczenia w wysokości 3000 zł oraz otrzymał 10 punktów karnych.

Około godz. 18:26, ten sam patrol, pełniąc służbę  w miejscowości Kochanów – DK 94, ujawnił kierującego pojazdem marki Volvo, który jechał z prędkością 92 km/h na obszarze zabudowanym, tj. o 42 km więcej niż obowiązują przepisy. Mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli drogowej i przyspieszył rozpoczynając ucieczkę. Policjanci natychmiast podjęli pościg za pojazdem, który zatrzymano w pobliskim Zabierzowie. W pojeździe oprócz kierującego znajdowało się trzech pasażerów. Po wylegitymowaniu okazało się, że kierowcą jest 23 – letni mężczyzna, który nie posiadał uprawnień do kierowania a samochód nie miał aktualnych badań technicznych. Za  popełnione wykroczenia odpowie przed sądem, do którego policjanci skierują wniosek o jego ukaranie. Sąd może wymierzyć mu grzywnę w wysokości nawet 30 000 zł. Natomiast w związku z ucieczką kierowcy, brakiem zatrzymania do kontroli zostanie przeprowadzone w stosunku do niego postępowanie karne. Takie przestępstwo ( art. 178b kk) podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Podczas ferii zimowych szczególnym nadzorem policyjnym objęte są autokary przewożące dzieci i młodzież na wypoczynek. Dużą nieodpowiedzialnością wykazał się kierujący autobusem wiozący dzieci na zimowy wypoczynek, który wyprzedzał inny pojazd bezpośrednio na przejściu dla pieszych. Naruszenie to ujawnił 30 stycznia br. inny patrol Sekcji Kontroli Ruchu Drogowego około godz. 18.30 w Głogoczowie na tzw. Zakopiance. Kierowca autokaru  został ukarany mandatem karnym w wysokości 1500 zł oraz otrzymał 10 punktów karnych.

Apelujemy o bezpieczną, zgodną z przepisami ruchu drogowego jazdę. Naruszenia prawa takie jak wyżej wymienione przyczyniają się do  powstawania groźnych wypadków na drodze. Policyjne działania kontrolno – nadzorcze wpływają na poprawę bezpieczeństwa, jednakże nie zastąpią rozwagi poszczególnych uczestników ruchu drogowego.

Powrót na górę strony