AKTUALNOŚCI

Sprawca znęcania z nakazem opuszczenia miejsca zamieszkania i zakazem zbliżania się do rodziny

Data publikacji 03.02.2022

Śledczy postawili zarzut znęcania się nad rodziną 58 – letniemu mieszkańcowi Oświęcimia. Chroniąc osoby pokrzywdzone przemocą zastosowali wobec podejrzanego nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się oraz kontaktowania z pokrzywdzonymi oraz policyjny dozór.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek (31.01.2022) w jednym z mieszkań w Oświęcimiu.  Tuż po godzinie 15 policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące awantury domowej podczas której nietrzeźwy  58 – latek miał uderzyć żonę. Pod wskazany adres natychmiast udał się jeden z patroli.  W klatce schodowej mundurowi zastali  60 - latkę oraz jej 32 – letniego syna. Z relacji pokrzywdzonych wynikało, że  nietrzeźwy 58 – latek stosuje wobec nich przemoc fizyczną, psychiczną oraz groźby karalne. W związku z powyższym policjanci weszli do mieszkania, gdzie zatrzymali agresora. Mężczyzna został osadzony w pomieszczeniach dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało ponad 2 promile alkoholu.
Następnie sprawę przejęli dochodzeniowcy. W ciągu kilkunastu godzin zebrali oni dowody świadczące, o tym że 58–latek od półtora roku znęcał się fizycznie i psychicznie rodziną, najczęściej będąc pod wpływem alkoholu.  Na tej podstawie zostały podejrzanemu przedstawione zarzuty znęcania. Ponadto, mając na względzie przerwanie przemocy domowej policjanci wystąpili do prokuratury z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych.

W środę (2.02.br.) podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał  prokuratorski zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad rodziną. Ponadto prokurator wobec podejrzanego zastosował środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania, zakazu zbliżania się i kontaktowania z rodziną.
Po opuszczeniu Prokuratury  Rejonowej w Oświęcimiu  podejrzany w asyście policjantów  udał się do miejsca zamieszkania z którego zabrał rzeczy osobiste. Został poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach, w których może znaleźć schronie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym. Za znęcanie na rodziną podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Jesteś osobą pokrzywdzoną uzyskasz wsparcie i pomoc.

Policjanci apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy jak najszybciej.  Pomocą służy wiele instytucji, należy tylko zacząć działać pamiętając, że „siłą sprawcy jest strach ofiary”. Osoby pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach kryzysowych wsparcie i pomoc uzyskają w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej  w Oświęcimiu znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139. Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo: telefon stacjonarny 33 476 01 03;  telefon komórkowy 510 74 573; adres e-mail: wsparcie@akcja.pl

Nie czekaj. Przerwij przemoc.

Swój apel o przerwanie przemocy policjanci kierują  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

 Masz problem z opanowaniem agresji – weź udział w terapii i zmień swoje zachowanie wobec najbliższych.

Sprawca przemocy może zmienić swoje życie zanim trafi do zakładu karnego. Jeśli potrzebuje  do tego porady specjalisty może zgłosić się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu,  w którym prowadzone są programy dla osób mających problem z opanowaniem  agresywnego zachowania wobec innych.

 

Powrót na górę strony