AKTUALNOŚCI

Strażacy ugasili pożar nieużytków i … ujęli podpalacza

Data publikacji 21.02.2022

Policjanci z Komisariatu Policji w Chełmku z rąk strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu przejęli 41 - letniego mieszkańca gminy Chełmek, który mógł mieć związek z dwoma podpaleniami łąki na terenie Gorzowa. Strażacy ujęli sprawcę podczas prowadzonej akcji gaśniczej.

W sobotę (19.02.2022) pomiędzy godzinami 12 a 15.30 straż pożarna została zaalarmowana o dwóch pożarach łąki do których doszło na terenie Gorzowa w gminie Chełmek. Z uwagi na palący się rozległy teren na miejsce natychmiast udało się kilka zastępów strażaków (zarówno z państwowej jak i ochotniczej straży pożarnej) oraz policjanci, którzy zabezpieczali trasy dojazdu strażackich wozów.
Prowadząc akcję gaśniczą, którą znacznie utrudniał silny wiatr  strażacy zwrócili uwagę na mężczyznę, który znajdował się w rejonie kolejnej łąki przy zapalonym stosie suchej trawy. Podejrzewając, że to ten mężczyzna ma związek z podpaleniami dokonali jego ujęcia, a następnie przekazali policjantom z Komisariatu Policji w Chełmku. Zatrzymany trafił do oświęcimskiej komendy Policji.  W chwili zatrzymania miał w organizmie ponad 3 promile alkoholu.
W wyniku pożaru spaleniu uległo około 50 hektarów nieużytków w związku z tym policjanci Zespołu ds. Wykroczeń Komisariatu Policji w Chełmku wszczęli postępowanie. Materiały wraz z wnioskiem o ukaranie sprawcy zostaną przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu.

Przypominamy, że niekontrolowany, podsycany wiatrem ogień może łatwo przenieść się na zabudowania czy tereny leśne, powodując duże straty. Ogień może być niebezpieczny także dla osób postronnych.  Zgodnie z Ustawą z 16 kwietnia 2004 r. O ochronie przyrody „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Sprawca tego wykroczenia podlega karze aresztu albo grzywny. Ponadto, zgodnie z kodeksem karnym osoba,  która stworzy niebezpieczeństwo zagrażające życiu lub zdrowiu wielu osób albo spowoduje wysokie straty materialne, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.
Apelujemy o niezwłoczną reakcję osób, które dostrzegą tego rodzaju zagrożenie i powiadamianie służb pod numer alarmowy 112.

Powrót na górę strony