AKTUALNOŚCI

Działania policjantów „Autostradówki” w zakresie kontroli utrzymywania minimalnego odstępu

Data publikacji 28.02.2022

W czwartek 24 lutego br. policjanci z Komisariatu Autostradowego Policji w Krakowie prowadzili na autostradzie A4 działania w zakresie kontroli utrzymywania minimalnego odstępu od poprzedzającego pojazdu

 Przypominamy, że od 1 czerwca 2021 roku obowiązuje przepis mówiący o zachowaniu  bezpiecznego odstępu od pojazdu poprzedzającego na autostradach i drogach ekspresowych. Kierujący pojazdem musi zachować minimalny odstęp od pojazdu jadącego przed nim po tym samym pasie ruchu. Odstęp ten, wyrażony w metrach, określa się jako nie mniejszy niż połowa prędkości z jaką porusza się pojazd. W przypadku gdy pojazd jedzie z prędkością np. 120 km/h musi zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 60 m. Oczywiście tej zasady nie stosuje się podczas wyprzedzania.

W przypadku pomiaru bezpiecznej odległości wykorzystywane są ręczne mierniki prędkości, które mają funkcję określania odległości tzw. DBC. Samochody były namierzane z wiaduktu nad autostradą a w przypadku  ujawnienia naruszenia, pojazd zatrzymywany był przez inny patrol w bezpiecznym miejscu. W ciągu dwugodzinnych działań policjanci ujawnili 15 tych wykroczeń. Mandat za to naruszenie wynosi od 300 zł do 500 zł.

Zachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu na drogach, gdzie zgodnie z przepisami możemy jechać stosunkowo szybko jest bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Według statystyk jest to bowiem czwarta (pod względem ilości) przyczyna powstawania wypadków drogowych z winy kierującego.

Działania w tym zakresie kontynuowane będą na małopolskich odcinkach dróg ekspresowych i autostrady.

Powrót na górę strony