Aktualności

Rozpoczyna się współpraca Małopolskiej Policji i Szpitala Babińskiego w Krakowie

Data publikacji 03.03.2022

Dziś I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Robert Strzelecki i Dyrektor Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie Michał Tochowicz podpisali porozumienie o współpracy. Jego intencją jest podjęcie i rozwijanie współpracy w zakresie szerzenia wiedzy z obszaru postępowania z osobami z zaburzeniami psychicznymi i po użyciu substancji psychoaktywnych, a także profilaktyki i terapii uzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz zachowań ryzykownych wśród dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych.

Małopolscy policjanci szkolić będą pracowników Szpitala w zakresie specyfiki interwencji wobec osób, które w wyniku zaburzeń psychicznych, czy pozostających pod wpływem i po użyciu substancji psychoaktywnych, stają się agresywne. 
Chodzi o to, aby  działania interwencyjne były bezpieczne zarówno dla pacjenta jak i dla personelu medycznego. Zachowania agresywne, zwłaszcza te wywołane pobudzeniem są wpisane w normalną działalność instytucji psychiatrycznych. 
W Szpitalu  Babińskiego prowadzone były nawet badania na ten temat, których wyniki opublikowano na łamach czasopisma Pielęgniarstwo XXI wieku (Vol.20, Nr 3(76)/2021, s. 160-167). Trzeba nadmienić, że pacjenci w stanie pobudzenia nierzadko  wykazują siłę, na którą nie wskazuje ich postura. Chodzi więc o maksymalizację bezpieczeństwa interwencji stosowanych np. w przypadku konieczności podania leku. 
Ze swej strony Szpital Babińskiego przeszkoli policjantów w zakresie komunikowania się z osobami doświadczającymi kryzysów psychicznych. Komunikacja rozumiana jest tutaj, jako przekaz i porozumienie. Wykład i warsztaty zostały przygotowane w oparciu o podstawowe teorie komunikacji,  w ramach zajęć przedstawione zostaną narzędzia i techniki komunikacji, ułatwiające porozumiewanie się z Pacjentami w zależności od ich możliwości rozumienia przekazu werbalnego oraz zniekształcenia postrzegania wynikającego ze stanu zdrowia Pacjenta. 
Biorąc pod uwagę potrzeby spotkania wykładowo – warsztatowe zawierają treści dotyczące komunikacji z Pacjentem ze szczególnymi potrzebami tj.: zaburzeniami osobowości, zaburzeniami psychiatrycznymi, kryzysami psychicznymi, a także związane z problemami, jakie napotykają osoby starsze (psychogeriatria). 
Istotnym elementem szkoleń  będą również problemy osób uzależnionych i używających substancji psychoaktywnych. 

Rolą małopolskiej policji jest zapewnienie bezpieczeństwa publicznego – rozpoczął przemówienie insp. Strzelecki. A jednym z elementów bezpieczeństwa to podejmowane przez funkcjonariuszy codzienne interwencje, w zeszłym roku było ich 650 tysięcy – kontynuował Komendant.
Podczas takich interwencji policjanci zdobywają doświadczenie, ale nie mogą opierać się jedynie na nim. Potrzebne jest do tego właściwe szkolenie i liczę na to, że współpraca ze Szpitalem właśnie je zapewni i funkcjonariusze będą przygotowani na trudne sytuacje wobec osób, które mają zaburzenia psychiczne, lub pozostają pod wpływem i po użyciu substancji psychoaktywnych – zakończył przemówienie insp. Robert Strzelecki.

Szpital Kliniczny im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie współpracuje z małopolskimi policjantami codziennie. Dziś mamy jednak szczególną okoliczność. Oto postanowiliśmy w intencji profesjonalizacji naszych działań podjąć wysiłek wzajemnego dzielenia się wiedzą i doświadczeniem w obszarze troski o osoby, które albo na skutek chorób i zaburzeń psychicznych albo przyjmowania środków psychoaktywnych  stwarzają zagrożenie swoim niekontrolowanym – także przez siebie - zachowaniem o charakterze agresywnym – mówi dyrektor Michał Tochowicz. Chcielibyśmy aby podejmowane wobec nich działania, czy to przez policjantów czy to przez personel medyczny były maksymalnie bezpieczne dla nich samych, jak i dla interweniujących.  Jako Szpital dzielimy się swoją wiedzą na temat nawiązywania takiego kontaktu, który uwzględnia ten brak samokontroli, tak aby nie doszło do zachowań agresywnych, lub w znaczącym stopniu je zminimalizowało. Będziemy też wdzięczni policjantom za to, że nauczą pracowników Szpitala jak bezpiecznie, profesjonalnie i skutecznie doprowadzić do minimalizacji konsekwencji agresywnych zachowań, np. w sytuacji konieczności podawania leków – dodał dyrektor Tochowicz.
 

  • dyrektor i komendant podają sobie ręce
  • dyrektor podpisuje umowę
  • dyrektor Tochowicz przemawia
  • komendant i dyrektor przekazują sobie umowy
  • komendant oraz dyrektor siedzą i podpisują umowę
  • komendant podpisuje umowę
  • Komendant Strzelecki przemawia
  • Przedstawiciele szpitala oraz komendy wraz z komendantem oraz dyrektorem
  • wspólne zdjęcie komendanta i dyrektora
Powrót na górę strony