CZY WIESZ, ŻE? - AKTUALNOŚCI - Policja Małopolska

AKTUALNOŚCI

CZY WIESZ, ŻE?

Czy wiesz, że policjant przed rozpoczęciem legitymowania powinien podać swoje nazwisko?

Policjant jest funkcjonariuszem publicznym. Osoba zatrudniająca się w Policji zmuszona jest do rezygnacji z niektórych praw przysługujących pracownikom zatrudnionym w sektorze prywatnym. Takim przykładem jest chociażby czynność legitymowania i obowiązek podania swojego stopnia służbowego oraz imienia i nazwiska osobie, wobec której wykonuje tę czynność. Dane te policjant powinien podać w sposób umożliwiający ich odnotowanie. Policjant powinien podać przyczynę legitymowania, a na żądanie osoby, wobec której jest prowadzona ta czynność, podaje podstawę prawną pod­jęcia tej czynności.

Warto wiedzieć:  Policjant nieumundurowany przy wykonywaniu czynności legitymowania powinien okazać legitymację służbową, a na żądanie osoby, wobec której podjęto wykonywanie tych uprawnień, okazuje ją w sposób umożliwiający odnotowanie danych w niej zawartych.

Uwaga: Policjant po zakończeniu wykonywania czynności legitymowania powinien poinformować ustnie osobę, wobec której podjęto te czynności, o prawie złożenia do właściwego miejscowo prokuratora zażalenia na sposób przeprowadzenia tych czynności. 

Powrót na górę strony