AKTUALNOŚCI

Prowadził pojazd mając ponad 3 promile alkoholu i próbował wręczyć policjantom „łapówkę”

Data publikacji 21.03.2022

W piątek 18 marca br. policjanci z Sekcji Kontroli Ruchu Drogowego WRD KWP w Krakowie zatrzymali kierującego, u którego badanie trzeźwości wykazało ponad 3 promile alkoholu w organizmie.

Funkcjonariusze Sekcji Kontroli Ruchu Drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie około godz. 17:50 w miejscowości Głogoczów, zauważyli iż kierujący pojazdem marki Audi, na widok radiowozu gwałtownie przyśpieszył, wielokrotnie zmieniał także pas ruchu nie sygnalizując tego manewru. Policjanci włączając sygnały uprzywilejowania próbowali zatrzymać kierującego do kontroli drogowej. Mężczyzna zignorował ten sygnał i nagle zjechał w kierunku miejscowości Świątniki Górne, gdzie po krótkim czasie udało się go zatrzymać.
Jak się okazało, 38 – letni mężczyzna prowadził pojazd będąc w stanie nietrzeźwości. Badanie zawartości alkoholu w organizmie wykazało u niego ponad 3 promile. Ponadto pojazd nie posiadał aktualnych badań technicznych, a dowód rejestracyjny posiadał status: „zatrzymany za zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym”. Dalsze czynności z zatrzymanym mężczyzną przeprowadzali policjanci z Komisariatu Policji w Świątnikach Górnych. Nietrzeźwy kierujący chcąc uniknąć odpowiedzialności karnej próbował wręczyć policjantom „łapówkę” w kwocie 10 tys. zł umieszczoną w kopercie i proponując „dogadanie się”. Funkcjonariusze zabezpieczyli kopertę wraz z pieniędzmi jako dowód w sprawie  wręczenia korzyści majątkowej w zamian za odstąpienie od czynności służbowych. Za takie  przestępstwo grozi mężczyźnie kara więzienia od 6 miesięcy do 8 lat. Ponadto kierującego poddano badaniu na zawartość narkotyków, które wykazało ich obecność w organizmie. W związku z tym pobrano mu krew do dokładnych badań.  

Dzięki czujności policjantów udało się wyeliminować z ruchu nietrzeźwego i będącego pod wpływem narkotyków kierującego, stwarzającego  zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników drógi.
Od początku roku małopolscy policjanci zatrzymali 827 nietrzeźwych kierujących, tj. takich u których badanie trzeźwości wykazało powyżej pół promila alkoholu w organizmie. Jest to przestępstwo, za które można trafić do więzienia na 2 lata, a prawo jazdy stracić na okres od 3 do 15 lat.

 

Powrót na górę strony