AKTUALNOŚCI

Policjanci z komisariatu II omówili z uczniami zasady poruszania się po drogach rowerem, hulajnogą elektryczną oraz innymi, podobnymi środkami transportu

Data publikacji 13.05.2022

Ładna, słoneczna pogoda skłania młodych ludzi do korzystania z rowerów, hulajnóg i innych tego typu sprzętów. Jednak każdy musi pamiętać, że użytkowanie tych sprzętów wiąże się z pewnymi zasadami. Policjanci omówili te zasady z uczniami jednej ze szkół podstawowych.

9 maja br. funkcjonariusze z Komisariatu Policji II w Krakowie przeprowadzili prelekcję dla uczniów klasy siódmej Szkoły Podstawowej  nr 39 przy ul. Jachowicza, której tematem było bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Na zajęciach zostały omówione zmiany w przepisach ruchu drogowego obowiązujące od dnia 20 maja 2021 roku dotyczące zasad korzystania z hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego oraz urządzeń wspomagających ruch.
Każdy z tematów został omówiony pod kątem definicji oraz wymaganych uprawnień. Przytoczone zostały przepisy dotyczące korzystania z danego pojazdu/urządzenia, między innymi gdzie i w jaki sposób oraz z jaką dopuszczalną prędkością można się nimi poruszać, a także obowiązki i zakazy których należy przestrzegać. Omówione zostały również zagadnienia związane z korzystaniem z roweru i jego obowiązkowe wyposażenie. Policjanci przedstawili wymagania jakie należy spełnić by stać się posiadaczem karty rowerowej, wyjaśniali też jak wygląda przebieg samego egzaminu.


W czasie zajęć poruszony został temat przepisów obowiązujących od 1 czerwca 2021 roku, które dotyczą pieszych podczas przechodzenia przez wyznaczone przejścia. Funkcjonariusze zwracali uwagę, że zabronione jest korzystanie z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. 
Przypomniano również, że mimo pierwszeństwa pieszego na „pasach” zawsze należy zachować ostrożność.

Powrót na górę strony