AKTUALNOŚCI

„Mistrzowie w drodze” – warsztaty bezpieczeństwa ruchu drogowego z policjantami WRD KWP w Krakowie

Data publikacji 03.06.2022

W dniach od 31 maja do 2 czerwca 2022 roku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie przeprowadzili wraz z instruktorem techniki jazdy warsztaty edukacyjne w szkołach średnich w Suchej Beskidzkiej, Dobczycach, Krakowie i Nowym Sączu.

„Mistrzowie w drodze” to trzecia edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym organizowanego przez Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Grupę LOTOS skierowanego do najmłodszych kierowców. Ambasadorem akcji jest Kajetan Kajetanowicz – wielokrotny rajdowy mistrz Europy i Polski. Celem programu jest edukacja młodzieży w tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz wspieranie młodych kierowców w pogłębianiu umiejętności prowadzenia pojazdu poprzez praktyczne treningi z doskonalenia techniki jazdy. Podczas spotkania nadkom. Joanna Biel – Radwańska pomogła młodzieży zrozumieć błędnie interpretowane przepisy ruchu drogowego i zachęcała do promowania właściwych zachowań na drodze. Młodzi dzielili się swoimi doświadczeniami za kierownicą i sygnalizowali potrzebę wyjaśnienia im różnych sytuacji, np. w jaki sposób przebiega kontrola drogowa, jakie obowiązki  ma kierowca. W tej części zajęć mł. asp. Wojciech Wróbel wyjaśnił zasadę działania urządzeń do badania trzeźwości oraz testerów środków odurzających, a także zwrócił uwagę na problem wpływu niektórych leków na zdolność do kierowania pojazdami. Uczniowie oglądali również film „Mistrzowie w drodze”. Największe wrażenie zrobiły na nich wypowiedzi młodych kierowców osadzonych w więzieniu za spowodowanie wypadków drogowych pod wpływem alkoholu. Ważnym doświadczeniem dla uczestników warsztatów był też udział w eksperymentach z użyciem  alkogogli czy narkogogli. Podobnie dużym zainteresowaniem wśród młodzieży  cieszyły się sprawdziany własnych zachowań z refleksomierzem i aparatem Piórkowskiego. Komentarza podczas tych doświadczeń na bieżąco udzielał Mateusz Grzebinoga - psycholog transportu, instruktor jazdy i egzaminator.
Na koniec, dla chętnych posiadających prawo jazdy kategorii B przeprowadzony został specjalny test. Osoby, które uzyskały najlepszy wynik, wezmą udział w treningu doskonalenia techniki jazdy prowadzonym przez wykwalifikowanego instruktora na specjalnie przygotowanym torze. Dla młodego kierowcy to szansa poznania, w kontrolowanych warunkach, krytycznych sytuacji, jakie zdarzają się na drodze, a przede wszystkim zdobycie umiejętności pozwalających unikać takich niebezpieczeństw w przyszłości. Pierwsze zajęcia na torze odbędą się jeszcze przed wakacjami.
 

  • Policjant ruchu drogowego objaśnia zasadę działania urządzenia do badania zawartości alkoholu w organizmie przed zgromadzonymi słuchaczami.
  • Uczestnik szkolenia biorący udział w części praktycznej – wykonujący zadanie na refleksometrze. Po prawej stoi prowadzący szkolenie, komentujący wykonanie zadania.
  • Zdjęcie banera przedstawiającego osobę Kajetana Kajetanowicza stojącego w kombinezonie rajdowym, przy  samochodzie rajdowym. Na banerze umieszczone są hasła: „Doskonalenie”, „Bezpieczeństwo”, „Koncentracja” oraz inne. Na dole – loga KC BRD oraz LOTOS – Mistrzowie w drodze.
  • Policjantka ruchu drogowego stoi przodem do siedzących uczestników szkolenia i prowadzi wykład. W tle widać baner z hasłami promującymi szkolenie z techniki jazdy .
  • Uczestnik szkolenia biorący udział w części praktycznej – próbuje przeczytać fragment tekstu „Pana Tadeusza” z założonymi alko-goglami. W tle widać uczestników szkolenia.
  • Uczestnik szkolenia biorący udział w części praktycznej – wykonujący zadanie pokonania slalomu w narkogooglach, z taczkami wypełnionymi plastikowymi kulkami.
  • Policjantka ruchu drogowego prowadzi wykład. W tle widać baner z hasłami promującymi szkolenie z techniki jazdy.
Powrót na górę strony