AKTUALNOŚCI

Akcja w Kluczach i Małobądzu „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”

Data publikacji 20.06.2022

Upalna pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą. To jedna  z najczęstszych form spędzania wolnego czasu, która niesie ze sobą zabawę, przyjemność i zdrowie pod warunkiem, że przestrzega się obowiązujących zasad. Niestety wraz z nadejściem wakacji coraz więcej słyszy się  o tragicznych wypadkach. Dlatego, dbając o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą 19 czerwca 2022 roku Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu podczas pikników na terenie Klucze Osada oraz w Małobądzu prowadzili działania edukacyjno-informacyjne, których celem było zwrócenie szczególnej uwagi społecznej na zagrożenia jakie nieść może ze sobą rekreacja wodna. 

19 czerwca na terenie stawu Klucze Osada, policja wspólnie z Państwową Strażą Pożarną i Ochotniczą Strażą Pożarną w Kluczach prowadziła działania promujące bezpieczne zachowania osób przebywających nad wodą i korzystających z kąpielisk.Jednym z głównych celów podjętego przedsięwzięcia było zwrócenie szczególnej uwagi społecznej na zagrożenia jakie nieść może ze sobą rekreacja wodna, a także promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających w wodzie i nad wodą, a w efekcie dalsze ograniczanie wypadków. Takie działania zostały przeprowadzone również w Małobądzu przy Parafii Polskokatolickiej, gdzie w partnerstwie z Mocną Fundacją zorganizowano rodzinny Piknik Charytatywny Ukraińsko-Polski. 

Podczas imprez organizatorzy i policja przygotowała dla uczestników imprezy wiele atrakcji. Przy policyjnym stanowisku gromadziły się zainteresowani, gdzie policjanci rozdawali ulotki, broszury, książeczki edukacyjne „Bezpieczeństwo nad wodą”, odblaski, długopisy i inne gadżety. Przekazywali cenne wskazówki i udzielali porad m.in. jak bezpiecznie zachować się w czasie wakacyjnego  wypoczynku. Nie brakował również chętnych osób, które z pomocą policyjnego technika kryminalistyki wykonywały odbitki własnych linii papilarnych. Dużą atrakcją okazały się być policyjne radiowozy. Najmłodsi chętnie pozowali do pamiątkowych zdjęci i siadali za kierownica policyjnego radiowozu i motocykla.

Tego typu akcje będą prowadzone do końca września 2022r. na terenie całego kraju. Działania zintensyfikowane będą szczególnie w rejonach obszarów wodnych, a także ośrodków rekreacji i wypoczynku. Tradycyjnie policjanci będą przypominać dzieciom, młodzieży i dorosłym wypoczywającym nad wodą (również wędkarzom) o zasadach bezpieczeństwa. 
Jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego olkuscy policjanci będą spotkać się z dziećmi i młodzieżą w szkołach i będą rozmawiać o bezpieczeństwie w czasie wakacji. 

W trosce o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą Policja zachęca do  korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można zgłaszać przypadki związane z  tzw. „dzikimi kąpieliskami” czy  wskazywać miejsca niebezpieczne występujące na terenach wodnych. 
Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą:

•    kąp się tylko w miejscach odpowiednio oznakowanych i zorganizowanych. Nie wchodź do wody oznakowanej zakazami kąpieli. 
•    pływaj w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników. Nie odpływaj daleko od brzegu. 
•    stosuj się do poleceń ratownika i obowiązujących regulaminów,
•    nie wchodź  do wody po długim opalaniu – unikniesz szoku termicznego. Wchodząc do wody stopniowo schładzaj  organizm. Nie dopuszczaj do opalania się na wodzie,
•    nie wchodź do wody po zjedzonym posiłku,
•    nie wchodź do wody po zmroku,
•    nie skacz do wody na „główkę” zwłaszcza wtedy, gdy nie znasz głębokości wody, 
•    nie pływaj w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych:  burzy , mgły,  porywistego wiatru, 
•    w żadnym wypadku nie wchodzić do wody po alkoholu lub po silnie działających lekach,
•    korzystając ze sprzętu pływackiego, pamiętaj o kamizelce ratunkowej. Umiejętnie i właściwie korzystaj ze sprzętu pływającego,
•    dzieci do lat 7 mogą korzystać z kąpielisk wyłącznie pod opieką osób dorosłych,

Nad wodą powinny przebywać dzieci tylko pod nadzorem rodziców bądź ich opiekunów! 
Zachęcamy do udziału w konkursie plastyczno-filmowym „Artystyczny przeWODNIK", którego tematem jest zobrazowanie bezpiecznego sposobu zachowania osób przebywających w wodzie lub nad wodą, promocja zdrowego i aktywnego trybu życia oraz popularyzacja wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat bezpiecznych zachowań w wodzie lub nad wodą. Szczegółowe informacje nt. konkursu znajdują się poniższym linku. 


Link:  https://policja.pl/pol/kreci-mnie-bezpieczenst/konkurs/32248,Konkurs-plastyczno-filmowy-pn-quotArtystyczny-przeWODNIKquot.html


 

Powrót na górę strony