Aktualności

Troje seniorów straciło pieniądze. Uwierzyli oszustom podającym się za funkcjonariuszy z Centralnego Biura Śledczego Policji

Data publikacji 23.06.2022

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu prowadzą czynności w sprawie ustalenia i zatrzymania oszustów, którzy podając się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji, wyłudzili po kilkadziesiąt tysięcy złotych od trójki mieszkańców powiatu oświęcimskiego.

Do wyłudzenia pieniędzy doszło we wtorek (21.06.2022) pomiędzy godziną 11 a godziną 14.  Jak wynika z zeznań złożonych przez troje pokrzywdzonych, którymi są: 65 – letnia mieszkanka Oświęcimia, 78 – letni mieszkaniec Oświęcimia oraz 71 – letni mieszkaniec gminy Oświęcim, sprawca dzwoniąc na numer stacjonarny przedstawiał się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji. Mężczyzna informował, że prowadzona jest akcja przeciwko siatce oszustów działających w banku. Następnie przekazał, że w celu ochrony oszczędności należy je natychmiast wypłacić z banku. Pokrzywdzeni bez chwili zastanowienia pojechali do swoich banków i wypłacili pieniądze w kwotach od 20 tysięcy złotych do 50 tysięcy złotych. Pieniądze włożyli do reklamówek i pozostawili w miejscach, w których nakazał im oszust tj. w zaroślach oraz pod wskazanymi samochodami. Kiedy pokrzywdzeni zorientowali się, że zostali oszukani powiadomili Policję.

Policjanci poszukują sprawców i ponownie apelują o rozwagę i ostrożność w kontaktach z osobami podającymi się za policjantów. 

Osobami pokrzywdzonymi tego typu oszustwami padają zazwyczaj osoby starsze, którym sprawca podający się za funkcjonariusza Policji poleca przekazać pieniądze.

Informujemy, że policjanci nigdy w ten sposób nie działają.

W takich przypadkach musimy mieć pewność, że dzwoni do nas oszust. Wtedy należy natychmiast rozłączyć się i skontaktować się z Policją pod numer alarmowy 112.

Jak należy postąpić:

W przypadku odebrania telefonu z poleceniem przekazania pieniędzy policjantowi należy natychmiast się rozłączyć i samodzielnie wybrać numer alarmowy 112 lub numer miejski do najbliższej jednostki Policji. W tym celu można skorzystać z aplikacji „Moja Komenda” znajdującej się w telefonie komórkowym. 

Nie należy działać w pośpiechu i nie ulegać presji, którą specjalnie wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.

Należy pamiętać, aby nigdy pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, nie wolno pozostawiać gotówki w miejscach wskazanych przez oszustów.

Ważne, aby ostrzeżenie i sposób radzenia sobie w takiej sytuacji dotarły do jak najliczniejszej grupy osób starszych. Apelujemy więc o poinformowanie seniorów znajdujących się w naszych rodzinach lub znajdujących się w sąsiedztwie. Pomóżmy seniorowi zainstalować na telefonie komórkowym darmową aplikację „Moja Komenda”, dzięki której szybko połączy się z najbliższą jednostką Policji. 

Pamiętajmy im więcej  seniorów będzie miało świadomość jak wygląda działanie oszustów, tym mniej znajdzie się w gronie pokrzywdzonych.

Powrót na górę strony