AKTUALNOŚCI

Początek wakacji na małopolskich drogach

Data publikacji 05.07.2022

Od początku wakacji na małopolskich drogach doszło do 87 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 107 pozostało rannych. W tym samym czasie odnotowano również 764 kolizji.

Analizując dane statystyczne na przestrzeni lat 2019 – 2022, najbardziej niebezpieczny okazał się początek wakacji 2019 roku (do 4 lipca 2019 r. odnotowano 157 wypadków, w których śmierć poniosło 11 osób, a 185 zostało poszkodowanych). Istotne, że wówczas nie był to czas pandemiczny i natężenie ruchu na drogach było większe niż w latach kolejnych, kiedy w związku z obostrzeniami epidemicznymi, natężenie było znacznie mniejsze. 

Analizując całoroczny stan bezpieczeństwa na małopolskich drogach, to właśnie miesiące wakacyjne są najniebezpieczniejsze pod względem liczby wypadków oraz ilości ofiar śmiertelnych. W tym czasie na drogach niestety ginie najwięcej osób. Dobre warunki atmosferyczno - pogodowe, prosty odcinek drogi - to wtedy dochodzi do tragicznych zdarzeń. Kierowcy w takich okolicznościach czują się pewniej na drogach niejednokrotnie lekceważąc przepisy. Warto podkreślić, że podczas letnich miesięcy na drogach pojawiają się również inni uczestnicy ruchu drogowego (motocykliści, rowerzyści, kierujący hulajnogą elektryczną, UTO). To właśnie niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo. Jednoślady są słabiej widoczne na drodze oraz później zauważalne przez pozostałych kierujących pojazdami. Dlatego w trosce o ich bezpieczeństwo, małopolscy policjanci ruchu drogowego prowadzą akcje profilaktyczne. W ramach działań „Bezpieczny motocyklista”, każda komenda miejska / powiatowa Policji w Małopolsce, raz w miesiącu w weekendy, kiedy jest największe zagrożenie dla tych kierujących prowadzi takie działania. W pierwszy weekend lipca br. policjanci grupy SPEED Sekcji Kontroli Ruchu Drogowego WRD KWP w Krakowie skontrolowali prawie 100 motocyklistów. Podczas prowadzonych działań policjanci ujawnili trzech motocyklistów nie posiadających uprawnień do kierowania. Ponadto w Myślenicach zatrzymano do kontroli drogowej 49 – letniego kierującego motocyklem, u którego badanie trzeźwości wykazało prawie 0,7 promila alkoholu w organizmie. Brakiem odpowiedzialności wykazał się też inny mężczyzna, który na motocyklu oprócz córki przewoził również dodatkowego pasażera swojego 2-letniego wnuka. Za przekroczenie dopuszczalnej liczby pasażerów dla tego pojazdu otrzymał mandat karny i stracił prawo jazdy na trzy miesiące. Dwóch motocyklistów nie zatrzymało się do kontroli drogowej, za którymi policjanci podjęli pościg. Przy użyciu sygnałów uprzywilejowania wydawali wyraźne polecenia do powstrzymania się od jazdy. Po pewnym czasie zatrzymano mężczyzn, którzy jak się okazało nie posiadali uprawnień do kierowania tymi pojazdami. Ucieczkę tłumaczyli obawą przed konsekwencjami braku prawa jazdy. Za to naruszenie prawa będą odpowiadali przed sądem. Grozi im kara grzywny do 30 tys. zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

W czasie wakacji policjanci szczególną uwagę zwracają na bezpieczeństwo podróżujących po naszym województwie. Policjanci pomagają i ułatwiają kierującym bezpiecznie dojechać na wypoczynek. W miejscach tworzenia się korków podejmują ręczną regulację ruchu. W newralgicznych miejscach „Zakopianki”, tj. w Skomielnej Białej oraz w Klikuszowej wyłączana jest sygnalizacja świetlna (pod nadzorem policjantów ruchu drogowego), co wpływa na większą przepustowość pojazdów jadących i wracających z rejonów Zakopanego. Większa ilość funkcjonariuszy dyslokowanych jest do służby w weekendy, kiedy natężenie na drogach jest największe, zwłaszcza na tych głównych ciągach komunikacyjnych prowadzących do górskich miejscowości. Duża uwaga zwracana jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zwłaszcza tych, które przyczyniają się do powstawania groźnych wypadków. Podczas letnich wakacji funkcjonariusze prowadzą cyklicznie wojewódzkie działania, których celem jest eliminowanie z ruchu prowadzących pojazd po alkoholu lub narkotykach. W poniedziałek 4 lipca br. w godzinach porannych od 6.00 do 9.00 na terenie Małopolski przeprowadzono kontrole trzeźwości kierujących oraz prowadzących pod wpływem narkotyków. Efektem tych działań było skontrolowanie ponad 12 tys. kierujących i ujawnienie 48 po alkoholu oraz 2 pod wpływem narkotyków.     

 

Statystyka zdarzeń drogowych w pierwszych tygodniach wakacji od 2019 do 2022 roku:

  • 21.06 – 4.07 2019 r.

wypadki

zabici

ranni

kolizje

157

11

185

1176

 

  • 26.06 – 4.07 2020 r.

wypadki

zabici

ranni

kolizje

89

4

102

743

 

  • 25.06 – 4.07 2021 r.

wypadki

zabici

ranni

kolizje

86

8

100

891

 

  • 24.06 – 4.07 2022 r.

wypadki

zabici

ranni

kolizje

87

9

107

764

 

Powrót na górę strony