AKTUALNOŚCI

Akcja profilaktyczna „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” w Jordanowie

Data publikacji 25.07.2022

W minioną niedzielę (24 lipca br.) w na parkingu za Urzędem Miasta Jordanowa policjanci, strażacy, goprowcy, wojsko, oraz Straż Graniczna, Straż Ochrony Kolei, przedstawiciele Babiogórskiego Parku Narodowego, a także przedstawiciele sanepidu przeprowadzili akcję informacyjną na temat bezpiecznego wypoczynku w czasie wakacji skierowaną zarówno do dzieci jak i dorosłych.

24 lipca to dzień szczególny dla wszystkich policjantów w Polsce. Jest to dzień kiedy obchodzą swoje święto. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej oraz z Komisariatu Policji w Jordanowie wraz z innymi służbami postanowili promować bezpieczny wypoczynek nad wodą, w górach oraz na drodze. Piękna pogoda dopisała i przyciągnęła grono dzieci oraz dorosłych do naszej akcji propagującej bezpieczne zachowania podczas trwania wakacji. 
W akcji prowadzonej w   centrum  Jordanowa uczestniczyła policjantka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wraz z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej i Komisariatu Policji w Jordanowie. Nie zabrakło też Burmistrza Miasta Jordanowa, a także przedstawicieli, Babiogórskiego Centrum Kultury, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Suchej Beskidzkiej oraz służb takich jak: Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej, Ochotniczej Straży Pożarnej z Jordanowa, 112 batalionu lekkiej piechoty z Oświęcimia czy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz Straży Ochrony Kolei, a także przedstawicieli Babiogórskiego Parku Narodowego. 
W trakcie spotkania, na każdym ze stoisk szczególną uwagę poświęcano tematyce wszelkiego rodzaju wypoczynku. Przypominano problematykę zagrożeń  w górach, w terenach leśnych, szlakach górskich, a przede wszystkim w czasie wypoczynku nad wodą i w wodzie, zgodnie z założeniami ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Dla uczestników przygotowano różnego rodzaju konkursy, tj. pytania, krzyżówki, dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji, w trakcie których dzieci otrzymywały nagrody rzeczowe. Młodzież zachęcano do udziału w konkursie filmowym, pn. „Artystyczny przewodnik”, promującym bezpieczeństwo przebywania w wodzie i nad wodą oraz zdrowy tryb życia. 
Podczas imprezy promowano także narzędzie, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Rodzice oraz opiekunowie mogli w trakcie spotkania dowiedzieć się w jaki sposób przy jej pomocy można zgłaszać np. niebezpieczeństwa w trakcie wypoczynku dzieci. Zainteresowanym przybliżono techniczną stronę KMZB oraz to w jaki sposób posługiwać się mapą i skutecznie z niej korzystać. 
Wręczano też ulotki z informacjami dotyczącymi zabezpieczenia domów lub mieszkań przed wyjazdem na wakacje. Uczestnicy akcji otrzymywali inne materiały profilaktyczne tj. zagrożenia w sieci lub informacje dotyczące bezpieczeństwa seniorów. 
Wszystkie obecne na spotkaniu dzieci wraz  z rodzicami miały możliwość obejrzenia pojazdów uprzywilejowanych Policji oraz Straży Pożarnej, a także pojazdu  ratowników GOPR. Nie zabrakło też pojazdu specjalistycznego Straży Ochrony Kolei, którego wnętrze mógł zobaczyć każdy uczestnik pikniku. Wojskowi obok swojego stoiska prezentowali nie tylko pojazdy ale też specjalistyczne wyposażenie, w tym broń strzelecką.  Młodzi uczestnicy spotkania mieli też okazje wspiąć się na szczyt rozłożonej ścianki wspinaczkowej pod okiem goprowców. 
W akcji profilaktycznej funkcjonariuszy wspomagała maskotka Policek z suskiej komendy Policji. 
Podczas spotkania byli tez obecni Jordanowscy rekonstruktorzy, którzy prezentowali wojskowe umundurowanie oraz sprzęt z okresu 1937 roku i lat późniejszych. Urząd Miasta Jordanowa zorganizował grupę animatorek, które dodatkowo m.in. ozdabiały uśmiechnięte twarze dzieci malując im różne postacie z bajek. Biorące udział w akcji osoby chętnie korzystały z wszystkich zapewnionych atrakcji, a przede wszystkim z uwagą słuchały prelekcji prowadzonych przy każdym  z przygotowanych stoisk. 
Wszystkim samorządom, przedstawicielom służb i stowarzyszeń biorącym udział we wszystkich czterech spotkaniach serdecznie dziękujemy natomiast wszystkim życzymy bezpiecznych wakacji.   
 

  • chłopczyk siędzący za kierownica oznakowanego radiowozu
  • chłopczyk stojący z lizakiem i tarcza policyjną
  • dzieci ćwiczące pierwszą pomoc pod namiotem strażaków z państwowej strazy pożarnej
  • dzieci stojace przed namiotem komendy powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej w czasie profilaktyki
  • Dzieci stojace wraz zpolicjantami i maskotka polickiem i machające w strone osoby robiacej zdjęcie
Powrót na górę strony