Działania „Bezpieczna droga do szkoły" w okresie rozpoczynającego się roku szkolnego
W związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym 2022/2023, po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej, nastąpił wzrost natężenia ruchu w rejonach szkół oraz na drogach prowadzących do nich. Mając na uwadze zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa, w dniach od 1 do 9 września 2022 r. Małopolska Policja prowadzi wzmożone działania pn. „Bezpieczna droga do szkoły”.
5 września 2022 roku (poniedziałek) o godz. 8.30 przy Szkole Podstawowej nr 92 im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie na os. Strusia 19. odbył się briefing prasowy dotyczący akcji „Bezpieczna droga do szkoły” z udziałem nadinsp. Michała Ledziona – Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie i Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki.
Jako pierwszy głos zabrał Wicemarszałek, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że wspólne działania ze służbami mundurowymi powodują, że na małopolskich drogach jest bezpieczniej. -To również zasługa samorządowców i zarządców dróg dzięki którym powstają bezpieczne przejścia dla pieszych, chodniki i rozbudowa obwodnic.
Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu drogowego poprzez wspólne działania, różnego rodzaju projekty np. „Moje pierwsze prawo jazdy” powodują, że właśnie dzieci chcą nabywając uprawienia do jazdy rowerem ucząc się przepisów i zachowania na drodze. Nasze działania skierowane są również wobec osób starszych – dla seniorów, których zachęcamy do używania w okresie jesiennym odblaskowych opasek, które powodują ze osoba jest widoczna na drodze .
Kończąc przemówienie Wicemarszałek podziękował Komendantowi za dobrą współpracę z Małopolską Policją, - dzięki wspólnym działaniom możemy pokazać, że Małopolska jest liderem jeżeli chodzi o bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Następnie wystąpił Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion -Bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego jest priorytetem działań Policji. Prowadzone różnego rodzaju przedsięwzięcia profilaktyczno – edukacyjne, nadzorczo - kontrolne oraz inżynieryjne na przestrzeni lat wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na małopolskich drogach. Na przestrzeni ostatnich 5 lat wśród dzieci do lat 14 liczba ofiar wypadków uległa zmniejszeniu o prawie 40 % ( w tym liczba zabitych o 86 % i rannych o 39 %). W bieżącym roku w wypadkach drogowych w przedziale wiekowym dzieci do lat 14 odnotowano dotychczas 3 ofiary śmiertelne natomiast 152 zostały ranne – mówi komendant wojewódzki Policji w Krakwie. W związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym nastąpił wzrost natężenia ruchu w rejonach szkół oraz na drogach prowadzących do nich. Małopolska Policja prowadzi aktualnie wzmożone działania „Bezpieczna droga do szkoły” w ramach których kierujemy w rejony placówek oświatowo – wychowawczych patrole które zwracają uwagę na zachowanie kierowców samochodów wobec pieszych - szczególnie w rejonach przejść dla pieszych, korzystanie z pasów bezpieczeństwa i właściwe przewożenie dzieci w pojazdach, prawidłowe poruszanie się najmłodszych uczestników ruchu drogowego w drodze do i ze szkoły. W tych działaniach nadzorczo – kontrolnych będziemy dążyć do objęcia nadzorem jak największej ilości szkół. Zadaniem patroli jest także kontrola autobusów dowożących dzieci do szkół. We wrześniu i październiku będziemy dążyć do skontrolowania wszystkich autobusów szkolnych – kontynuuje nadinspektor Michał Ledzion. Realizujemy także działania profilaktyczno – edukacyjne propagując zasady bezpieczeństwa w śród uczestników ruchu w ruchu drogowym, przy czym takie edukacyjne działania z dziećmi i młodzieżą szkolną intensyfikujemy we wrześniu ale będziemy je kontynuować przez cały rok szkolny. Trzeba zaznaczyć, jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, policjanci wspólnie z zarządcami dróg przeprowadzili lustrację oznakowania w rejonach małopolskich szkół - to jest 869 miejsc, co skutkowało 65 wnioskami dotyczącymi zmian w zakresie poprawy stwierdzonych nieprawidłowości mi.in. w zakresie widoczności i ustawienia znaków drogowych, nieczytelność znaków, brak właściwego oznakowania, oznakowanie zasłonięte przez roślinność, uszkodzenie znaków – zakończył komendant.
Głos zabrał również rzecznik prasowy małopolskiej Policji mł.insp. Sebastian Gleń, -We wrześniu rozpoczęła się realizacja XII edycji Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”, skierowanego do uczniów szkół podstawowych znajdujących się na terenie woj. małopolskiego. Podczas poprzednich edycji konkursu w sumie wzięło w nim udział około 3500 szkół podstawowych. Prawie 650 tys. uczniów zostało wyposażonych w elementy i kamizelki odblaskowe. Ukazało się ponad 30 tys. publikacji w mediach lokalnych, ogólnowojewódzkich i ogólnopolskich promujących korzystanie przez pieszych z elementów odblaskowych. Przeprowadzono około 4 tys. konkursów plastycznych i wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Zachęcamy szkoły do aktywnego udziału w konkursie. – dodał rzecznik.
W briefingu brały udział również pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 92 w Krakowie, którzy pod opieką wychowawczyni i policjantów z Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie w towarzystwie Sówki Klementynki uczyli się bezpiecznego przechodzenia przez przejście dla pieszych. Każde dziecko zostało wyposażone w odblask, a Sówka Klementynka częstowała wszystkich uczestników pysznymi cukierkami.
Policjanci przypominają podstawowe zasady, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo:
• Dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat.
• Każda osoba poruszająca się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana do noszenia elementów odblaskowych.
• Pieszy idący po jezdni lub poboczu jest obowiązany iść lewą stroną drogi.
• Na drodze o małym natężeniu ruchu, w warunkach dobrej widoczności dwóch pieszych może iść obok siebie. W pozostałych przypadkach piesi są obowiązani iść jeden za drugim.
• Przechodząc przez jednię lub torowisko, pieszy jest obowiązany korzystać z przejść dla pieszych. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest jednak dozwolone, gdy odległość od niego przekracza 100 m. Warto pamiętać, że w przypadku gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia przechodzenie dozwolone jest również na tym skrzyżowaniu.
• Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.
• Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest w miejscu, w którym ruch pojazdów rozdzielono wysepką, przejście na każdej rozdzielonej jezdni uważa się za odrębne.
• Przechodząc przez jednię należy iść najkrótszą drogą (prostopadle do osi jezdni), bez nieuzasadnionego zwalniania kroku.
Należy pamiętać, że nie wolno :
• wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, nawet na przejściu dla pieszych;
• wchodzić na jezdnię spoza pojazdu lub przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
• przechodzić przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
• przebiegać przez jezdnię.
Mamo, Tato
• dziecko naśladuje Twoje zachowania, daj więc dobry przykład,
• zadbaj o to, by dziecko na drodze było widoczne dla kierujących,
• ucz i przypominaj zasady prawidłowego poruszania się po drodze – pamiętaj, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego (dziecko musi mieć skończone 7 lat),
• wyznacz dziecku jedną bezpieczną drogę z domu do szkoły/ze szkoły do domu,
w samochodzie przewoź dziecko zgodnie z przepisami. Dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu przewozi się w specjalnym foteliku bezpieczeństwa lub w innym urządzeniu przytrzymującym, dobranym do masy i wzrostu dziecka. Zarówno foteliki jak i podstawki muszą być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli ze względu na wzrost i masę dziecka nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego fotelika lub podstawki, dopuszcza się przewożenie dziecka zapiętego w pasy bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu pojazdu. Warunkiem jest aby wzrost dziecka wynosił co najmniej 135 cm. Jeżeli na tylnym siedzeniu przewozimy dwoje dzieci w fotelikach lub podstawkach i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika lub podstawki, dopuszcza się przewożenie trzeciego dziecka zapiętego w pasy bezpieczeństwa, na tylnym siedzeniu. Warunkiem jest osiągnięcie przez dziecko minimalnego wieku 3 lat.
•
•
Nauczycielu
• odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego,
• przez zabawę ucz dzieci zasad prawidłowego poruszania się po drodze.
•
Kierujący
• Zwolnij, odłóż telefon, w rejonach szkół zachowaj szczególną ostrożność, obserwuj drogę i otoczenie a zwłaszcza rejon przejścia dla pieszych, unikaj wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.