xStrona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Informacja

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

Aktywni Błękitni – program edukacyjny „Wód Polskich”, Policji i PSP dla szkół

Data publikacji 06.09.2022

GW Wody Polskie RZGW w Krakowie podpisało umowę partnerską z Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie i Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie żeby wspólnie edukować uczniów szkół podstawowych w tematyce dotyczącej wody w ramach programu edukacyjnego Aktywni Błękitni.

Nadinsp. Michał Ledzion - Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie podpisał dziś porozumienie o Współpracy Partnerskiej w ramach realizacji Programu "Szkoła przyjazna wodzie - Aktywni Błękitni"  z p. Małgorzatą Sikorą – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.  Porozumienie na temat realizacji tego programu z ZGW podpisał dziś także nadbryg. Piotr Filipek - Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. 
 „Aktywni Błękitni” to szeroko zakrojony projekt edukacyjny skierowany do szkół podstawowych. Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Celem projektu  jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej przyczyniając się do ochrony środowiska. Szkoły, które dołączą do programu mogą liczyć poza wiedzą mogą liczyć na pomoce naukowe i nagrody rzeczowe dla dzieci. Szczegóły na stronie  https://krakow.wody.gov.pl/nasze-dzialania/aktywni-blekitni-rzgw
W ramach programu zapewnione zostaną materiały i zajęcia edukacyjne oraz wykorzystanie infrastruktury hydrotechnicznej podczas warsztatów terenowych – wycieczek szkolnych. Można zwiedzić m.in. tak okazałe dzieła inżynierów jak chociażby zbiorniki wodne. 
Dzięki pomocy Policji i Państwowej Straży Pożarnej dzieci będą mogły liczyć na ciekawe spotkania oraz wiedzę praktyków z pierwszej ręki. To właśnie Policja i Straż Pożarna często na pierwszej linii dba o bezpieczeństwo nad wodą, a w czasie powodzi walczy z żywiołem i ratuje ludzi w sytuacjach zagrożenia. Wypoczynek często jest kojarzony z pobytem nad morzem, jeziorami, rzeką. Woda – nawet pozornie spokojna – może być niebezpieczna. Większość utonięć jest wynikiem lekkomyślności ludzi oraz lekceważenia obowiązujących przepisów, a przede wszystkim kąpieli w miejscach niestrzeżonych. Nierzadkie są również wypadki spowodowane nieostrożnymi zabawami  na pokrytych lodem akwenach. Doświadczenie służb w tym zakresie jest więc nieocenione. Tak więc we współpracy z partnerami programu organizowane będą prelekcje, ćwiczenia i pokazy  z zakresu ratownictwa wodnego i udzielania pierwszej pomocy. Pokazy prowadzone będą  w placówkach edukacyjnych, które zgłoszą się do udziału w projekcie. Młodzież szkolna będzie zapoznawać się z zasadami bezpiecznego zachowania nad wodą i na terenach przywodnych. Założeniem projektu jest to aby młodzież prawidłowo reagowała na niebezpieczne sytuacje, jakie mogą zdarzyć się nad wodą oraz wypracowała nawyki co robić w przypadku ewentualnego niebezpiecznego zdarzenia. Istotnym założeniem projektu jest propagowanie miejsc, w których kąpiel oraz inna rekreacja wodna nie stwarza zagrożenia dla życia i zdrowia. Uczestnicy spotkań poznają także na czym polega służba policjanta Policji wodnej, z jakimi niebezpiecznymi sytuacjami mają oni najczęściej odczynienia oraz jakie kwalifikacje  i umiejętności posiada każdy taki funkcjonariusz. 

 

Źródło: GW Wody Polskie RZGW w Krakowie i materiały własne
Foto: GW Wody Polskie RZGW w Krakowie

 

Powrót na górę strony