AKTUALNOŚCI

Działania małopolskiej grupy „Speed”

Data publikacji 03.01.2023

60-letni kierowca przekroczył prędkość o 59 km/h i nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Okazało się, że ma prawie 2 promile alkoholu w organizmie oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

1 stycznia br. policjanci grupy „Speed”, z Sekcji Kontroli Ruchu Drogowego komendy wojewódzkiej w Krakowie, prowadząc kontrolę prędkości w miejscowości Jawornik w powiecie myślenickim, przy drodze wojewódzkiej nr 955 zauważyli nadjeżdżający z dużą prędkością pojazd marki Volkswagen. Po dokonaniu pomiaru okazało się, że kierowca jadąc z prędkością 109 km/h przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 59 km/h. Mimo wyraźnego polecenia do zatrzymania, wydanego przez policjanta, kierowca przyspieszył i rozpoczął ucieczkę. Policjanci natychmiast podjęli za nim pościg, który zakończył się zatrzymaniem samochodu w miejscowości Rudnik. Podczas rozmowy z 60-letnim kierowcą volkswagena, policjanci wyczuli od niego woń alkoholu. Okazało się, że mężczyzna ma w organizmie blisko 2 promile alkoholu. Ponadto, po sprawdzeniu w bazach informatycznych, okazało się, że kierującemu nie wolno wsiadać za kierownicę samochodu z powodu aktywnego, sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. 

Przypominamy, że: 

  • Przekroczenie dozwolonej prędkości o 51 – 60 km/h w obszarze zabudowanym skutkuje nałożeniem mandatu karnego w wysokości 1500 zł (3000 zł w przypadku recydywy) oraz administracyjnym zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące. Należy jednak pamiętać, że policjant może nie zastosować postępowania mandatowego i skierować sprawę do sądu.
  • Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do lat 2. Za ten czyn orzeka się również zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat  oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5.000 do 60.000 zł.
  • Nie zastosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego i kontynuowanie jazdy jest przestępstwem, za które orzeka się karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
  • Złamanie zakazu sądowego (np. zakazu prowadzenia pojazdów) grozi karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
     
Powrót na górę strony