xStrona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Podsumowanie działań „Trzeźwość” na małopolskich drogach

Data publikacji 10.01.2023

Prawie 20 tys. kierujących zostało przebadanych na zawartość alkoholu w organizmie podczas trzygodzinnych poniedziałkowych działań.

W poniedziałek (tj.9 stycznia br.) w godzinach 6- 9 w Małopolsce, policjanci przeprowadzili pierwsze w tym roku cykliczne, ogólnowojewódzkie działania „ALKOHOL I NARKOTYKI”, których efektem było ujawnienie 20 kierujących prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu oraz 1 kierującego pod wpływem narkotyków. Ponadto, podczas działań policjanci zatrzymali 2 kierujących niestosujących się do orzeczonych przez sąd środków karnych w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, tj. przestępstwo z art. 244 kodeksu karnego. 

W 2022 roku małopolscy policjanci ruchu drogowego przebadali na zawartość alkoholu w organizmie  1069644  kierujących, tj. o 169 % więcej w porównaniu do 2021 roku. Ujawniono 6512 nietrzeźwych kierujących, ( jest to wzrost do roku poprzedniego o 17 % ). Na zawartość środka działającego podobnie do alkoholu (narkotyków), badaniu poddano 2053 kierujących ( a więc o 16 % więcej niż w  roku 2021 )   Ujawniono 486 kierujących pod wpływem środka odurzającego lub po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu, czyli więcej o 8 %, w stosunku do roku poprzedniego. W 2022 roku nietrzeźwi kierujący spowodowali 170 wypadków, w których śmierć poniosło 7 osób, a 202 zostały ranne. Porównując te dane z rokiem 2021 to liczba wypadków pozostała na tym samym poziomie, liczba ofiar śmiertelnych uległa zmniejszeniu o 30 % natomiast liczba osób rannych wzrosła o 3 %. 

Przypominamy, że kierowanie pod wpływem alkoholu zawsze wiąże się  z zatrzymaniem prawa jazdy i uniemożliwieniem dalszej jazdy.

Jeżeli badanie  trzeźwości wykaże:

od 0,2 – 0,5 promila – kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny – nawet do 30 tys. zł zostanie mu zatrzymane prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat,

powyżej 0,5 promila – kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, zakazem prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat oraz grzywną. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.


 

Powrót na górę strony