AKTUALNOŚCI

Sukces policjantów z powiatu krakowskiego w walce z nielegalnym biznesem tytoniowym

Data publikacji 23.06.2020

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie udaremnili wprowadzenie do obrotu blisko 60 tysięcy sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. W przypadku, gdyby towar trafił na rynek, naraziłoby to Skarb Państwa na uszczuplenie podatku akcyzowego na kwotę ponad 46 tysięcy złotych. 30-letni obcokrajowiec usłyszał zarzut.

W sobotę (20 czerwca br.), na terenie gminy Słomniki, patrol z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie zatrzymał do kontroli drogowej kierującego toyotą. W trakcie sprawdzania zawartości przewożonego bagażu, policjanci ujawnili 40 paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Kierującym okazał się 30-letni obywatel Armenii, przebywający czasowo w Polsce.
Na miejsce przybyli policjanci specjalizujący się w zwalczaniu przestępczości gospodarczej z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, którzy przeprowadzili dalsze czynności w tej sprawie. W pierwszej kolejności przeszukali miejsca powiązane z zatrzymanym - dwa adresy, pod którymi przebywał w Krakowie i w Radomiu, dwa garaże użytkowane przez niego, znajdujące się w różnych lokalizacjach w Radomiu oraz inny użytkowany przez niego pojazd. Efektem tych przeszukań było  znalezienie przez policjantów kolejnych partii nielegalnych wyrobów tytoniowych. Łącznie stróże prawa zabezpieczyli blisko 60 tysięcy sztuk papierosów różnych marek, bez polskich znaków skarbowych akcyzy.
30-latek został zatrzymany i jeszcze tego samego dnia usłyszał zarzut uchylania się od opodatkowania poprzez nabycie, przewożenie oraz pomaganie w zbyciu i ukryciu wyżej wymienionych wyrobów akcyzowych, z zamiarem wprowadzania ich do obrotu (art. 65 § 1 i 3 kks i art. 54 § 2 kks). Za popełnione przestępstwo podejrzanemu grozi do 3 lat więzienia.
Według wyliczeń śledczych wprowadzenie takiej ilości wyrobów tytoniowych na czarny rynek naraziłoby Skarb Państwa na straty przekraczające 46 tysięcy złotych.
 • cztery kartony z zawartością nielegalnych paczek papierosów ujawnione przez policjantów w garażu podejrzanego
  cztery kartony z zawartością nielegalnych paczek papierosów ujawnione przez policjantów w garażu podejrzanego
 • cztery kartony z zawartością paczek papierosów bez polskiej akcyzy, ujawnione przez policjantów w garażu podejrzanego
  cztery kartony z zawartością paczek papierosów bez polskiej akcyzy, ujawnione przez policjantów w garażu podejrzanego
 • dwa kartony z zawartością nielegalnych paczek papierosów ujawnione przez policjantów w garażu podejrzanego
  dwa kartony z zawartością nielegalnych paczek papierosów ujawnione przez policjantów w garażu podejrzanego
 • paczki papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy ujawnione w szafce
  paczki papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy ujawnione w szafce
 • zatrzymany mężczyzna stojący tyłem
  zatrzymany mężczyzna stojący tyłem