Aktualności

Niespełna 500 zł za …smartfona? Sądeccy policjanci radzą, jak nie dać się oszukać kupując przez Internet

W dobie epidemii koronawirusa zdecydowanie częściej niż dotychczas kupujemy przez Internet. Taka forma zakupu dla wielu osób jest nie tylko bardziej bezpieczna, ale również bardziej komfortowa, ponieważ daje możliwość wyboru najbardziej atrakcyjnej spośród ofert, a produkt trafia bezpośrednio do naszego domu. Kupując w sieci musimy jednak pamiętać, że nie omijają jej także oszuści.

465 złotych za …smartfona wysokiej klasy i 320 złotych za ekspres do kawy? Tak niskie kwoty za markowe sprzęty powinny nas zastanowić przy składaniu zamówienia przez Internet. W tym przypadku telefon nie trafił do kupującego, a ekspres dostarczono, ale zepsuty. To nie jedyne takie przypadki, ponieważ w tym miesiącu do sądeckich policjantów zgłosiło się kilka osób, które zostały oszukane przez Internet. W większości kupowali sprzęt elektroniczny, telefony, sprzęt AGD oraz meble, jednak nie otrzymali zamówionego towaru i zwrotu wpłaconych pieniędzy lub dostarczony produkt był wadliwy.

W związku z powtarzaniem się takich sytuacji sądeccy policjanci apelują, aby kupując przez Internet zachować zdrowy rozsądek i przynajmniej podstawowe, niżej wymienione środki ostrożności:

1. Nie reaguj na tzw. super okazje.

Jeżeli cena towaru jest rażąco niższa od jego ceny na innych aukcjach czy w sklepach, należy zachować ostrożność. Zbyt niska cena może sugerować ryzyko oszustwa.

2. Nie kupuj poza aukcją.

Nie należy dokonywać transakcji przez tzw. „kupowanie poza aukcją”. Oszuści najczęściej traktują serwis aukcyjny jako sposób pozyskania ofiary. Przestępca proponuje nieświadomej zagrożenia osobie zakup po niższej cenie, ale bez pośrednictwa serwisu – choćby po to, by uniknąć opłat pobieranych przez serwis aukcyjny. Należy wziąć pod uwagę, że późniejsze dochodzenie swoich roszczeń, jak i postępowanie dowodowe jest bardzo utrudnione.

3. Zmieniaj hasła dostępu.

Zmieniając hasło, które wprowadzamy logując się do serwisu internetowego, minimalizujemy ryzyko włamania się na konto i długotrwałego wykorzystania hasła przez osobę, która się pod nas podszywa.

4. Sprawdź komentarze.

Kupując na aukcji internetowej sprawdźmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność, choć i tu należy zachować ostrożność ponieważ komentarze mogą być generowane przez samego sprzedającego.

5. Sprawdź sprzedającego.

Zwróć uwagę jakie dane kontaktowe podał sprzedawca. Skontaktuj się z nim, zajrzyj na podaną stronę internetową. Należy pamiętać, że sklep internetowy jak każda inna firma, musi posiadać numer telefonu stacjonarnego oraz adres i inne dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON. Taką firmę można sprawdzić on-line, np. na stronach: ceidg.gov.pl (portal nadzorowany przez ministerstwo rozwoju) czy rządowy portal https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu. Popytaj też znajomych i zasięgnij opinii na forach internetowych.

6. Uważaj na fałszywe sklepy internetowe

Szczególnie w okresie wzmożonych zakupów oszuści zakładają strony internetowe, które mają służyć za witryny sklepów internetowych, oczywiście fałszywych. Dlatego przed pierwszymi zakupami w nieznanym nam sklepie internetowym, powinniśmy sprawdzić opinie o tym sklepie. Jeżeli będzie fałszywy, utworzony na okres np. świątecznych zakupów, nie znajdziemy o nim opinii, co powinno być wskazówką by nic nie kupować za pośrednictwem tej strony.

Naszą czujność powinna również wzbudzić znacznie zaniżona cena produktu oraz brak możliwości płatności przy odbiorze. W takich „sklepach” jedyną możliwą formą płatności jest zazwyczaj wcześniejszy przelew na wskazane konto bankowe.

Przed dokonaniem zakupu powinniśmy też sprawdzić, czy istnieje możliwość skontaktowania się ze sklepem przez telefon, najlepiej stacjonarny. Jeżeli kontakt jest możliwy wyłącznie za pośrednictwem poczty elektronicznej, lepiej poszukać danego produktu w innym miejscu.

7. Zanim wpłacisz na konto, zastanów się nad płatnością przy odbiorze

Przed dokonaniem przedpłaty na konto, należy bezwzględnie skontaktować się ze sprzedawcą, celem zweryfikowania i potwierdzenia danych niezbędnych do przeprowadzenia przelewu. Przy płaceniu kartą płatniczą zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Korzystajmy z uznanych portali płatniczych, a przed potwierdzeniem przelewu upewnijmy się czy ten sam numer rachunku widnieje na zamówieniu. Zwróćmy też uwagę, w jakim banku znajduje się numer konta podany przez sprzedającego, bo jeżeli jest to bank zagraniczny – wówczas obcy system prawny może narazić nas na problemy proceduralne związane z odzyskaniem pieniędzy jak również wpłynąć na całe ewentualnie prowadzone postępowanie. Bezpieczną formą płatności jest płatność przy odbiorze. Wówczas możemy sprawdzić przesyłkę przy kurierze, a w przypadku ujawnienia oszustwa spisać protokół i zawiadomić policję.

8. Jeżeli sprzedajesz, poczekaj jak pieniądze wpłyną na konto

Sprzedawca nie powinien sugerować się przesłanym przez kupującego dowodem zapłaty (w tym również potwierdzeniem przelewu bankowego), ponieważ może on być sfałszowany. Najlepiej poczekać jak pieniądze wpłyną na konto i wówczas wysłać kupującemu przesyłkę z zamówionym towarem.

Jeśli mimo zachowania środków ostrożności, nie dostaniemy zamówionego towaru lub otrzymamy towar jest niezgodny z zamówieniem, należy:

1. Jak najszybciej poinformować administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu.

2. Zachować wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, jak również całą korespondencję ze sprzedawcą.

3. Zgłosić się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej jednostki policji.

Powrót na górę strony