AKTUALNOŚCI

Akcja „Bezpieczny Przejazd Kolejowy” w powiecie miechowskim

Data publikacji 24.04.2023

Wspólna akcja Komendy Powiatowej Policji w Miechowie, PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w Krakowie oraz Straży Ochrony Kolei pn. „Bezpieczny przejazd kolejowy” została przeprowadzona przy przejeździe kolejowym w Szczepanowicach. Celem propagowania akcji było podnoszenie świadomości kierowców na temat zagrożeń wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach.

Jak co roku, policjanci ruchu drogowego  z  miechowskiej  komendy włączyli się w akcję profilaktyczną „Bezpieczny przejazd kolejowy” i wspólnie z  pracownikami Polskich Linii Kolejowych w Krakowie  oraz funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei informowali kierowców, rowerzystów i pieszych o zasadach bezpieczeństwa przy przekraczaniu przejazdów kolejowo-drogowych. 
Działania zostały przeprowadzone w piątek  (21.04 br..) na terenie gminy Miechów, w okolicy przejazdu kolejowego w Szczepanowicach. Policjanci wspólnie z pracownikami PKP PLK S.A. oraz Staży Ochrony Kolei uczestnikom ruchu drogowego wręczali ulotki oraz gadżety związane z „bezpiecznym przejazdem kolejowym –szlaban na ryzyko!”, a także przekazali kilka cennych porad dotyczących bezpiecznego zachowania właśnie w tego typu miejscach. 
Przypominamy główne zasady przy dojeżdżaniu do przejazdów kolejowo-drogowych. Kierujący pojazdem jest obowiązany:
•    zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
•    przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub innych powodów, przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
•    prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał, zabrania wjazdu na przejazd;
•    w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
Kierującemu pojazdem zabrania się:
•    objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
•    wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
•    wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
•    omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
Pamiętajmy, aby jadąc samochodem zadbać o bezpieczeństwo własne oraz dzieci, rodziców, znajomych, którzy z nami podróżują. To od kierowcy i tego, czy stosuje się do przepisów drogowych zależy wspólne bezpieczeństwo. Na przejazdach kolejowo-drogowych o tych zasadach należy pamiętać szczególnie. W zderzeniu samochodu osobowego z pociągiem auto nie ma żadnych szans, a takie zdarzenia należą do najbardziej tragicznych.
 

  • ulotki oraz informatory akcji bezpieczy przejazd kolejowy
  • wreczanie ulpotek kierującym przez pracowników PKP Policje oraz Starz Ochrony Kolei
  • wręczanie ulotek kierującym przez pracowników PKP oraz policjantów
Powrót na górę strony