„Karambol 2023” - ćwiczenia służb w powiecie miechowskim
Napad na bank, pościg, zderzenie kilku pojazdów, ratowanie życia i zdrowia poszkodowanych - tak wyglądał scenariusz ćwiczeń, w których brali udział miechowscy policjanci i inne służby ratunkowe. Tego typu przedsięwzięcia pozwalają doskonalić procedury i szlifować umiejętności współdziałania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w tym w szczególności PSP, OSP GDDKiA i CPR.
Policjanci, strażacy oraz służby medyczne przeprowadzili wspólne ćwiczenia pod kryptonimem „KARAMBOL 2023”, podczas których poza działaniami ratowniczymi i operacyjnymi, wypracowywany jest algorytm współpracy wszystkich służb, które pracują na miejscu wypadku drogowego, katastrofy czy klęski żywiołowej. Od jakości tej współpracy zależy skuteczność podejmowanych działań, a w konsekwencji to, ilu osobom uda się pomóc, a często uratować życie.
Właśnie takie działania zostały przeprowadzone wczoraj, tj. 5 maja br. na nowo budowanej drodze ekspresowej S-7 na odcinku Moczydło węzeł Miechów. Scenariusz zakładał napad na bank w miejscowości Wodzisław oddalony o ok. 30 km od Miechowa. Zamaskowany sprawca miał sterroryzować pracownika banku, zabrać pieniądze i odjechać w kierunku Krakowa samochodem osobowym marki Audi A4. Komunikat o zdarzeniu został przekazany wszystkim patrolom będącym w służbie. Policjanci ruchu drogowego udali się w kierunku drogi ekspresowej S7, gdzie ustawili posterunek kontrolno - blokadowy, jednak kierujący nie zatrzymał się i kontynuował jazdę z dużą prędkością, stwarzając zagrożenie na drodze. Policjanci podjęli pościg za sprawcą, który wpadł w poślizg i doprowadził do wypadku drogowego, w którym udział wziął samochód ciężarowy, motocykl oraz trzy samochody osobowe. Jak się okazało, w naczepie samochodu ciężarowego przewożona była kilkunastoosobowa grupa uchodźców. W zdarzeniu tym obrażenia łącznie poniosło 32 osoby.
Duża ilość osób rannych wymagała od funkcjonariuszy wykazania się wiedzą i umiejętnościami w zakresie udzielania pierwszej pomocy. W następnej kolejności każda z przybyłych na miejsce służb przystąpiła do wykonywania własnych zadań. Policjanci ruchu drogowego, jak zwykle na miejscu zdarzenia drogowego, ustalali wstępnie jego przebieg i zabezpieczali ślady. Wykonywali oględziny pojazdów i miejsca zdarzenia, sporządzali szkic sytuacyjny oraz zdjęcia. Ponadto zabezpieczali miejsce zdarzenia oraz brali czynny udział w akcji ratunkowej, udzielając pomocy i transportując poszkodowanych. Ratownicy medyczni udzielali poszkodowanym pierwszej pomocy. Wielu z nich potrzebowało natychmiastowej pomocy, znajdując się w stanie zagrożenia życia. Rozłożono także namiot, do którego trafiały osoby poszkodowane. W dotarciu do tych osób pomagali strażacy, którzy przy użyciu specjalistycznego sprzętu wydobywali ofiary z zakleszczonych samochodów oraz gasili pożar jednego pojazdu.
Działania policyjne odbywały się pod nadzorem Komendanta Powiatowego Policji w Miechowie podinsp. Jacka Rosoła oraz jego I Zastępcy podinsp. Piotra Galickiego, a kontrolę nad działaniami strażaków sprawował Komendant mł. bryg. Michał Majda.
Na miejscu ćwiczeń w roli obserwatorów pojawili się: Starosta Miechowski Jacek Kobyła, Wicestarosta Miechowski Paweł Osikowski, Dyrektor Szpitala św. Anny w Miechowie Mirosław Dróżdż, Burmistrz Miasta i Gminy Książ Wielki Marek Szopa.
Podczas ćwiczeń swoje umiejętności szkoliło 15 funkcjonariuszy miechowskiej komendy, którymi dowodził Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego podkom. Konrad Klimek.
Łącznie w działaniach wzięło udział 15 zastępów Straży Pożarnej, Państwowe Ratownictwo Medyczne, Polski Czerwony Krzyż oraz Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Role pozorantów odegrali uczniowie Zespołu Niepublicznych Szkół i Placówek Oświatowych w Książu Wielki.