AKTUALNOŚCI

Policyjny pies służbowy pomógł w ujęciu sprawcy rozboju

Data publikacji 01.07.2020

W minioną sobotę krakowscy policjanci zatrzymali 23-latka, który najpierw ukradł towar w jednym ze sklepów spożywczych, a następnie dokonał rozboju na 16-latku. W policyjnych działaniach uczestniczył m.in. pies tropiący, który po zapachu doprowadził funkcjonariuszy do sprawcy. Grozi mu kara 12 lat pozbawienia wolności.

27 czerwca br. dyżurny krakowskiej policji odebrał zgłoszenie dotyczące kradzieży artykułów przemysłowych w jednym ze sklepów w okolicy Czyżyn. Na miejsce niezwłocznie udali się policjanci, jednak przed ich przybyciem sprawca zdążył się oddalić. 
W międzyczasie odebrane zostało zgłoszenie od 16-letniego chłopca, który przekazał, że nieopodal miejsca kradzieży nieznany  mężczyzna miał go popychać i uderzać oraz zabrać mu 150 zł, które miał w plecaku. Rysopis napastnika odpowiadał  rysopisowi sklepowego rabusia. W trakcie napadu na nastolatka sprawca porzucił kilka artykułów skradzionych w sklepie. 
Do działań oprócz policjantów z Wydziału Sztab Policji KMP Kraków oraz funkcjonariuszy z Komisariatu Policji VIII w Krakowie włączony został przewodnik psa wraz ze swoim podopiecznym. Dzięki zapachowi, który złodziej pozostawił na skradzionych rzeczach, policyjny czworonóg natychmiast podjął trop. Na efekty nie trzeba było długo czekać, gdyż po chwili pies doprowadził policjantów do grupy osób przebywających w pobliskim parku. Zwierzak nie miał żadnych wątpliwości, do której z tych osób należy nawąchany wcześniej zapach. Wskazany mężczyzna został wylegitymowany, a następnie nastoletni pokrzywdzony również wskazał go jako sprawcę rozboju. W związku z tym 23-latek został zatrzymany i  usłyszał zarzut dokonania rozboju, za co grozi kara pozbawienia wolności na okres 12 lat. Ponadto zastosowany został wobec niego policyjny dozór oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego. Podejrzany wkrótce usłyszy także zarzut dotyczący kradzieży sklepowej. 

Powrót na górę strony