AKTUALNOŚCI

Działkowcu pamiętaj o zabezpieczeniu altanki, by uchronić ją przed złodziejami

Zimą altany i domki letniskowe pozostają bez opieki, a ich właściciele często pozostawiają wewnątrz drogi sprzęt ogrodniczy i narzędzia. Taką właśnie sytuację wykorzystali złodzieje, którzy w ostatnim czasie, włamując się do kilku altan na terenie ogrodów działkowych w Nowym Sączu, uszkodzili je i skradli wartościowe przedmioty. W związku z tymi zdarzeniami policjanci radzą, co zrobić, by uchronić się złodziejami.

Kilkumiesięczny okres sezonowej przerwy dla właścicieli działek, niestety nie jest „martwym” sezonem dla wandali i amatorów cudzej własności, którzy wykorzystują nieobecność gospodarzy na posesjach. Właśnie wtedy, na terenach ogrodów działkowych najczęściej dochodzi do włamań, kradzieży oraz niszczenia mienia.
W ostatnim czasie, do takich zdarzeń doszło na terenie dwóch ogrodów działkowych w Nowym Sączu, gdzie włamywacze w 10 altanach spowodowali szkody od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Łupem złodziei padły głównie elektronarzędzia i sprzęt ogrodniczy, a także elementy systemu alarmowego i monitoringu. W kilku przypadkach sprawcy niczego nie ukradli, za to w każdym uszkodzili okna albo drzwi wejściowe do domków.
By uchronić się przez tego typu zdarzeniami, właściciele altan powinni zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie:
• Przede wszystkim na czas trwania zimy, gdy rzadziej zaglądają na działkę, powinni dokładnie zabezpieczyć altanę przed włamaniem, sprawdzić stan zamków, ewentualnie zamontować dodatkowe zabezpieczenia techniczne.
• Nie powinni pozostawiać w jej wnętrzu żadnych wartościowych przedmiotów, drogiego sprzętu ogrodniczego czy sprzętu RTV i AGD.
• Jeżeli już takie przedmioty muszą zostać na działce, wskazane jest, by zanotować sobie typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne. Te przedmioty, które nie posiadają numerów należy oznaczyć np. inicjałami czy innymi znakami, dzięki którym w przypadku kradzieży łatwiej będzie je można rozpoznać i ustalić czyją są własnością.
• W miarę możliwości właściciele powinni odwiedzać i sprawdzać altanki na działkach oraz na zasadzie wzajemności, zwracać jednocześnie uwagę na działki sąsiadów, a szczególnie na osoby nieznajome przebywające na terenie ogrodu działkowego.
• Jeżeli już doszło do włamania, należy jak najszybciej powiadomić o tym Policję, a w altanie niczego nie dotykać, by nie zatrzeć pozostawionych przez złodziei śladów.
Powrót na górę strony