AKTUALNOŚCI

Działania profilaktyczne krakowskich policjantów w czasie ferii zimowych

Data publikacji 18.01.2021

Mimo, że tegoroczne ferie zimowe, z uwagi na pandemię, nie przypominały tych z poprzednich lat, policjanci nie zapomnieli o bezpieczeństwie najmłodszych i edukowali dzieci podczas zorganizowanych spotkań. Mundurowi sprawdzali też osiedlowe górki i okolice zbiorników wodnych, mogących służyć jako dzikie lodowiska. Przekazywali dzieciom cenne rady, jak bezpiecznie korzystać z uroków zimy, która w tym roku, tak bardzo wyczekiwana przez najmłodszych, pojawiła się pod koniec ferii.

Przez cały okres ferii policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie odwiedzali dzieci na organizowanych półkoloniach i zachowaniem reżimu sanitarnego, uczyli półkolonistów elementarnych zasad bezpieczeństwa na drogach. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się jak prawidłowo korzystać z przejść dla pieszych, zarówno tych z sygnalizacją świetlną, jak i tych, które jej nie posiadają. Funkcjonariusze przestrzegali przed zabawami w pobliżu jezdni oraz apelowali o zachowanie ostrożności.
Mundurowi wyjaśniali również dlaczego warto nosić odblaski i jak prawidłowo umieszczać te elementy, by po zmroku były widoczne dla kierowców.
W drugim tygodniu ferii, policjanci z drogówki odwiedzili między innymi Przedszkole Samorządowe nr 94 w Krakowie, Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” w Krakowie, Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Krakowiak, Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy, Centrum Młodzieży im. Dr Henryka Jordana oraz Młodzieżowy Dom Kultury im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Bezpieczeństwa w parkach i na osiedlowych górkach strzegli również policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej, którzy rozmawiali z dziećmi i ich opiekunami o bezpiecznym korzystaniu z zimowych atrakcji w mieście. Funkcjonariusze kontrolowali też zbiorniki wodne, które mogłyby służyć jako dzikie lodowiska.
Mimo wielu ograniczeń najmłodsi z uśmiechem na twarzach, wyposażeni w akcesoria do saneczkowania pojawili się na miejskich górkach, by wykorzystać ostatnie dni ferii na zimową zabawę.
Mundurowi ostrzegali, przed zbyt brawurowymi zjazdami, apelowali o rozsądek i zwracanie uwagi na innych uczestników saneczkowych szaleństw, a także wyjaśniali dlaczego pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na oblodzone zbiorniki wodne.
Do opiekunów mundurowi kierowali natomiast prośby o baczne zwracanie uwagi na swoje pociechy.
Do działań profilaktycznych dołączyli też policjanci z Komisariatu Policji VII w Krakowie zorganizowali wśród dzieci i młodzieży pogadanki dotyczące bezpieczeństwa w czasie zimy. Zajęcia odbyły się w Publicznej Szkole Podstawowej Sióstr Salezjanek przy os. Kościuszkowskim. W trakcie zajęć omówiono z najmłodszymi między innymi zasady  bezpiecznych zachowań podczas zimowych zjazdów na sankach, rzucania śnieżkami, a także zabaw w domu. Przestrzegano przed korzystaniem z dzikich lodowisk oraz przypomniano podstawowe zasady bezpieczeństwa na drodze.
Wszystkim dzieciom życzymy, by przyszłoroczne zimowe ferie odbyły się już bez zakłóceń i pandemicznych ograniczeń.
 

  • 1 policjantka rozmawia z dziećmi na zaśnieżonej górce osiedlowej
  • 2 policjantka przekazuje dziecku i jego opiekunce zasady bezpieczeństwa na zaśnieżonym pagórku w parku
  • 3 policjantka rozmawia z opiekunem dziecka, które siedzi na sankach nad Zalewem Nowohuckim
  • 4 policjantka wręcza dziecku opaskę odblaskową na jednej ośnieżonych górek w parku
  • 4 policjantka wręcza dziecku opaskę odblaskową na jednej ośnieżonych górek w parku
  • 6 policjantka ruchu drogowego w sali kinowej przekazuje młodzieży zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym
  • 7 policjantka ruchu drogowego w dużej sali uczy dzieci zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym
  • 8 Policjantka podczas kontroli oblodzonego zbiornika wodnego
Powrót na górę strony