Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - podsumowanie działań - AKTUALNOŚCI - Policja Małopolska

AKTUALNOŚCI

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - podsumowanie działań

Małopolscy policjanci, w ostatnim tygodniu, dwukrotnie przeprowadzili działania ukierunkowane na rzecz bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego

2 oraz 27 stycznia 2021 roku na terenie Małopolski prowadzone były działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Ich celem było przede wszystkim zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z wykroczeniami kierujących wobec pieszych oraz rowerzystów jak również niewłaściwe zachowanie pieszych i kierujących jednośladami na drogach.
Podczas obu tych działań, ujawniono 1670 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami wobec pieszych i rowerzystów. Blisko 600 z nich dotyczyło nieprawidłowego przejeżdżania przejść dla pieszych. Pozostałe 1080 wykroczeń stanowiły inne nieprawidłowe zachowania kierujących pojazdami silnikowymi w stosunku do pieszych i kierujących rowerem.
Podczas prowadzonych działań policjanci reagowali również na naruszenia prawa popełniane przez samych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Odnotowano prawie 590 nieprawidłowych zachowań stanowiących wykroczenie. Najczęstszymi błędami popełnianymi przez pieszych było  przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym oraz przy nadawanym czerwonym świetle. W przypadku rowerzystów jest to przejeżdżanie przez przejście dla pieszych, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej oraz niesygnalizowanie manewrów. Prowadzone działania nie zastąpią rozsądku uczestników ruchu drogowego dlatego po raz kolejny apelujemy o rozwagę, wzajemną życzliwość i przestrzeganie przepisów przez wszystkich użytkowników dróg. 
Powrót na górę strony