AKTUALNOŚCI

Weekendowe działania nowotarskich policjantów

Data publikacji 15.02.2021

Otwarcie stoków i hoteli od piątku tj. 12 lutego br. spowodowało bardzo duży napływ turystów na Podhale. Na drogach od samego rana w piątek tworzyły się ogromne korki. Podczas niedzielnych powrotów policjanci ruchu drogowego ręcznie kierowali ruchem, aby rozładować drogowe zatory. Policjanci samodzielnie oraz wspólnie z inspekcją sanitarną kontrolowali stosowanie do obowiązujących zasad bezpieczeństwa, a także wspierali tatrzańskich funkcjonariuszy podczas weekendowych działań.

Poluzowanie obostrzeń sprawiło, że  już od piątku od samego rana na drogach Podhala panował wzmożony ruch.  Otwarte stoki i hotele przyciągnęły turystów na zimowy wypoczynek w górach. Wraz z otwarciem stoków narciarskich, nowotarscy policjanci pełnili służbę w patrolach narciarskim. Mundurowi przypominali zasady bezpieczeństwa obowiązujące narciarzy oraz kontrolowali stosowanie się do obowiązujących obecnie przepisów epidemiologicznych. Niektórym narciarzom trzeba było przypominać o prawidłowym zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej. Kontrole przestrzegania obowiązujących zaleceń, policjanci prowadzili razem z inspektorami sanitarnymi. Podczas wspólnych kontroli nie ujawniono nieprawidłowości w zakresie działalności stacji narciarskich.
Podczas działań z przedstawicielami sanepidu kontrolowane były także sklepy, hotele, pensjonaty, stacje benzynowe, stacje narciarskie,  lokale usługowe, siłownie, restauracje, kluby i środki transportu publicznego. W miniony weekend sprawdzono ponad 250 obiektów. Ponownie nieprawidłowości ujawniono w pubie na terenie Nowego Targu. W lokalu znajdowało się tym razem kilka osób, które spożywały napoje serwowane na miejscu pomimo zakazu. Wobec właściciela lokalu prowadzone są czynności wyjaśniające. Policjanci interweniowali także w przypadku niezasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych, czy kontrolowanych placówkach. W blisko 40 przypadkach ujawniono nieprawidłowości w przestrzeganiu tego obostrzenia. 
W sobotnią noc nowotarscy policjanci wspierali działania tatrzańskich funkcjonariuszy. Policjanci pełnili służbę na Krupówkach, gdzie gromadziło się bardzo dużo turystów, agresywnych, pod wpływem alkoholu oraz  nieprzestrzegających przepisów epidemiologicznych. Funkcjonariusze wielokrotnie musieli interweniować wobec łamiących prawo turystów.
Podczas niedzielnych powrotów tworzyły się bardzo duże korki.  Aby upłynnić ruch w kierunku Krakowa,  policjanci nowotarskiej drogówki ręcznie kierowali ruchem m.in. w Klikuszowej. Turyści wracający z wypoczynku musieli uzbroić się w cierpliwość, bo droga z Zakopanego do Krakowa zajmowała wiele godzin.  Pomimo wzmożonego ruchu w weekend na drogach powiatu nowotarskiego odnotowano kilkanaście kolizji drogowych.

Powrót na górę strony