AKTUALNOŚCI

Cyberzagrożenia - zajęcia on-line dla uczniów, przygotowane przez krakowskich policjantów

Mundurowi z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie nawiązując do obchodzonego 9 lutego br. „Dnia bezpiecznego Internetu”, przekazują uczniom wiedzę z zakresu zagrożeń płynących z wirtualnej rzeczywistości. Tym razem prelekcji wysłuchały dzieci klas siódmych Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Joanny Beretty Molli. Szkolenie odbyło się w trybie zdalnym.

Zagrożenia w sieci, to temat często bagatelizowany przez dzieci i młodzież. Uczniowie nie zdają sobie sprawy jak poważne konsekwencje może mieć niewłaściwe korzystanie z dobrodziejstw internetu. Policjantka z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie 23 lutego br. spotkała się z uczniami Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Joanny Beretty Molli, aby przedstawić zagrożenia jakie niesie ze sobą surfowanie w sieci. Z uwagi na pandemię, zajęcia odbyły się w bezpiecznym trybie zdalnym za pomocą szkolnej platformy edukacyjnej.

W trakcie prelekcji przypomniane zostały zasady właściwego korzystania z sieci internetowej. Omówiono temat ochrony własnego wizerunku oraz bezprawnego rozpowszechniania zdjęć i nagrań zrobionych innej osobie. Przy tej okazji policjantka wyjaśniła jak bezpiecznie i racjonalnie korzystać z portali społecznościowych, co można w nich zamieszczać, a czego dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie robić. Ważną kwestią jaką poruszyła policjantka było obrażanie innych w sieci oraz szeroko pojęty hejt. Uczniom przypomniano, że nikt nie jest w sieci anonimowy, nawet jeżeli podaje się za kogoś innego lub używa pseudonimu. Ponadto poruszono również zagadnienia związane z odpowiedzialnością prawną nieletnich w tym za przestępstwa popełnione w cyberprzestrzeni. Uczniowie mogli się nie tylko dowiedzieć o konsekwencjach grożących tym, którzy łamią prawo w tym zakresie ale również o sposobie postępowania na wypadek gdyby sami stali się ofiarą internetowego przestępstwa.

 

Powrót na górę strony