AKTUALNOŚCI

Policjantki w patrolu rowerowym zatrzymały 15-latkę z narkotykami

Data publikacji 30.07.2020

W okresie letnim policjanci z Nowego Targu oraz Krościenka nad Dunajcem pełnią służby nie tylko radiowozami, ale również w patrolach rowerowych. Mundurowych na rowerach spotkać można tam, gdzie radiowozem trudniej dojechać, w szczególności na ścieżkach rowerowych, parkach, skwerach, rejonach przywodnych, miejscach rekreacji i sportu oraz na osiedlowych uliczkach.

Wczoraj (29.07.br.) na ulicach Nowego Targu patrol rowerowy pełniły policjantki  z miejscowej komendy. Przy ulicy Parkowej, w rejonie hali lodowej uwagę funkcjonariuszek zwróciły dwie dziewczyny. Podczas rozmowy zachowywały się dość niespokojnie. Obok  leżał plecak, a w środku zawinięte w czarną folię kilka gramów marihuany. Początkowo nie chciały powiedzieć, która z nich jest właścicielką plecaka i narkotyków. Jednak po chwili 15-latka przyznała, że marihuana należy do niej i ma ją na własny użytek i to nie pierwszy raz, kiedy paliłaby ten narkotyk. Dziewczyna została zatrzymana i przewieziona do nowotarskiej komendy, a następnie przekazana matce. Podczas przeszukania w jej pokoju policjanci znaleźli jeszcze niewielką ilość narkotyków. Sprawą 15-latki z uwagi na wiek zajmie się teraz sąd rodzinny. Wobec nieletniej za popełniony czyn karalny, sąd może zastosować środki przewidziane w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich, np.  ustanowić nadzór odpowiedzialny rodziców,  zastosować nadzór kuratora, skierować do  organizacji  zajmującej  się  pracą  z nieletnimi  o charakterze  wychowawczym czy terapeutycznym,  orzec umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym lub w zakładzie poprawczym –terapeutycznym. 

Wśród młodzieży istnieje błędne przekonanie, że posiadanie niewielkiej ilości narkotyków jest dozwolone i nic im za to nie grozi. Przypominamy, że w Polsce posiadanie narkotyków to przestępstwo i nawet za niewielką ilość,  na tzw. własny użytek, można narazić się na odpowiedzialność karną.   

Powrót na górę strony