AKTUALNOŚCI

Zdecydowanie za szybko. Podsumowanie działań „Prędkość” na drogach powiatu tarnowskiego

W niedzielę 28 lutego 2021 roku policjanci WRD Tarnów przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”. Nadrzędnym celem działań było zmniejszenie ryzyka powstawania wypadków poprzez egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości. Policjanci ukarali mandatami 93 kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość

Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Jako najbardziej śmiercionośna przyczyna wypadków zagraża nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pieszym. W przypadku potrąceń pieszych już nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Nawet najbardziej bezpieczny samochód przy dużych prędkościach, nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy oraz jadących z nim pasażerów.
Tarnowscy policjanci w ramach niedzielnych działań sprawdzali, jak kierowcy stosują się do obowiązujących ograniczeń prędkości. Tylko w ciągu tego jednego, niedzielnego dnia funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego przeprowadzi 108 kontroli drogowych. 93 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość, a 12 z nich straciło swoje prawa jazdy w związku przekroczeniem limitu prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym.  (W ciągu całego minionego tygodnia aż 31 kierowców straciło prawa jazdy, z czego 29 za przekroczenie limitu prędkości  powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym. )  Sprawcy tych wykroczeń zostali ukarani mandatami i nałożono na nich punkty karne.
Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.
Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość to ta dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni, własnych umiejętności.

 

Powrót na górę strony