Aktualności

Pijana miała pod opieką małoletnie dziecko i niepełnosprawną matkę

Data publikacji 04.03.2021

Policjanci Wydziału Kryminalnego oświęcimskiej komendy prowadzą postępowanie wobec 46 – letniej mieszkanki Oświęcimia, która nietrzeźwa opiekowała się dzieckiem i niepełnosprawną matką. Zaniedbanie ujawnili wizytujący rodzinę pracownicy socjalni.

Do  zdarzenia doszło w ubiegły piątek (26.02.2021) po południu. Policjanci otrzymali zgłoszenie od pracowników socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Oświęcimiu,  dotyczące kobiety będącej pod wpływem alkoholu,  która ma pod opieką 11 – letniego syna oraz niepełnosprawną  82 - letnią matkę. Jak wynikało z relacji zgłaszającej powyższy fakt został ujawniony podczas kontroli rodziny. Na miejsce natychmiast pojechał jeden z patroli.  W mieszkaniu, w którym panował nieład,  funkcjonariusze zastali pracowników socjalnych, nietrzeźwą 46 – latkę jej 11 – letniego syna, a także leżącą na łóżku zaniedbaną niepełnosprawną seniorkę.  Badanie stanu trzeźwości matki dziecka wykazało 3 promile alkoholu.  Kobieta została zatrzymana i trafiła do oświęcimskiej komendy Policji. Opiekę nad małoletnim oraz jego niepełnosprawną babcią przejęła rodzina, natomiast wobec 46 – latki wszczęto postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia albo uszczerbku na zdrowiu małoletniego oraz osoby nieporadnej, nad którymi miała obowiązek opieki, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. Materiały sprawy trafiły również do Sądu  Rejonowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, który dokładnie sprawdzi sytuację rodzinną dziecka,  co może się łączyć z ograniczeniem lub pozbawieniem  władzy rodzicielskiej. Ponadto policjanci odrębny wniosek zostanie przekazany do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Oświęcimiu w związku z podejrzeniem, iż zaniedbanie którego dopuściła się 46 – latka może świadczyć o jej uzależnieniu od alkoholu.
Apelujemy o reagowanie na przypadki przemocy lub zaniedbania wobec dzieci, seniorów oraz osób niepełnosprawnych. W przypadku podejrzenia, że dziecko, senior lub osoba niepełnosprawna, doznaje krzywdy lub jest zaniedbywana, wystarczy powiadomić służby powołane do interweniowania w takich przypadkach. Są to przede wszystkim  pracownicy socjalni, nauczyciele, pedagodzy,  kuratorzy sądowi oraz dzielnicowi. W pilnych przypadkach należy natychmiast interweniować dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Powrót na górę strony