AKTUALNOŚCI

Olkuscy policjanci zatrzymali samochód z cofniętym licznikiem

Data publikacji 06.04.2021

Funkcjonariusze olkuskiej Policji zatrzymali do kontroli samochód osobowy marki BMW. Podczas prowadzenia standardowych czynności, okazało się, że licznik pojazdu został cofnięty o ponad 9 tys. km. W myśl znowelizowanego na początku 2020 roku prawa, jest to kwalifikowane jako przestępstwo, za które grozi do pięciu lat więzienia.

W  niedzielę ( 04.04.br.) na ulicy Budowlanej w Olkuszu  mundurowi  skontrolowali pojazd marki BMW, który miał niesprawne oświetlenie. Funkcjonariusze sprawdzili także aktualny stan drogomierza w aucie - wynosił 337.385 km, po czym zweryfikowali te dane w systemie informatycznym (Centralna Ewidencja Pojazdów). Okazało się, że stan jego licznika podczas ostatniego badania technicznego wynosił w lutym 347.003 km. Mężczyzna  nie potrafił wyjaśnić, dlaczego obecny stan licznika jest niższy niż w lutym br.
36-letni mężczyzna za brak świateł w pojeździe został pouczony. Natomiast wobec podejrzenia popełnienia przestępstwa z  art. 306a § 1Kodeksu Karnego - "Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 (tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1) - sprawą zajmą  się Policjanci z  Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, którzy wyjaśnią, jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny.

Powrót na górę strony